Obiectivul parteneriatului  a fost  proiectul ”De-a arhitectura” 2017-2022 -  proiect ce presupune introducerea în curricula şcolară a educaţiei de arhitectură şi mediu construit pentru copii, precum şi încurajarea şi îndrumarea cadrelor didactice în a utiliza mediul construit şi arhitectura ca resurse de învăţare pentru alte materii.

Promovarea educaţiei de arhitectură şi mediu construit pentru copii în cadrul şcolilor, a cadrelor didactice şi în rândul breslei arhitecţilor.

Promovarea în mediul şcolar a ideii de mediu construit de calitate ca responsabilitate civică, pentru creşterea gradului de implicare a viitorilor cetăţeni în procesele de planificare şi proiectare care le vor afecta mediul de viaţă.

Mai multe detalii despre acest proiect aici :https://www.de-a-arhitectura.ro/despre/cadre-didactice/ 

Despre desfășurarea acestuia în școala noastră  , în acest articol: De-a arhitectura în Școala Ferdinand I