Activitățile STEM Young Engineers – Săptămâna a doua

Dacă în prima sesiune elevii au experimentat forța centrifugă realizând „Caruselul”, în ceastă a doua etapă elevii au participat la construirea unui model de „Iepure robot”.

Astfel, ei au explorat informații interesante despre obiceiurile și caracteristicile iepurilor și au exersat conceptul de simetrie în cadrul activități de construcție. De asemenea, elevii s-au ajutat, au colaborat, s-au sfătuit și au luat decizii împreună. O astfel de activitate plăcută, creativă și relaxantă, în perechi sau în echipă, poate contribui cu succes la realizarea unor competențe de comunicare și relaționare indispensabile în viitor.

Activitățile STEM Young Engineers – Săptămâna a doua
Watch the video

Dacă în prima sesiune elevii au experimentat forța centrifugă realizând „Caruselul”, în ceastă a doua etapă elevii au participat la construirea unui model de „Iepure robot”.

Astfel, ei au explorat informații interesante despre obiceiurile și caracteristicile iepurilor și au exersat conceptul de simetrie în cadrul activități de construcție. De asemenea, elevii s-au ajutat, au colaborat, s-au sfătuit și au luat decizii împreună. O astfel de activitate plăcută, creativă și relaxantă, în perechi sau în echipă, poate contribui cu succes la realizarea unor competențe de comunicare și relaționare indispensabile în viitor.