Violeta Dascalu - Directorul Anului 2018 pentru Inovatie

In comunitatea sa, Violeta Dascalu se confrunta cu situatii care nu sunt deloc usor de gestionat. A reusit insa sa creeze experiente minunate pentru elevi in scoala.

A redus abandonul scolar de la 6,5 in anul 2013 la 1,7 in anul 2018, introducand o noua metoda de invatare - a mobilizat profesorii si elevii in asa fel incat sa aiba lectii de invatare in natura.

Acum 15 din 35 de profesori tin o lectie pe zi in aer liber, indiferent de anotimp.

Deruleaza un proiect multicultural, de intelegere a culturii, fiind adresat in special comunitatii de rromi. Spera ca va atrage profesori si directori in acest proiect si ca va reusi sa aiba impact asupra educatiei in pofida situatiilor provocatoare din scoala si din comunitate.

Va facem cunostinta cu doamna director Violeta Dascalu de la Scoala Gimnaziala Ferdinand I din Bucuresti care este castigatoarea premiului "Directorul Anului pentru Inovatie" premiata in cadrul Edu Leaders Forum, eveniment organizat de Asociatia Pentru Valori In Educatie.

Sursa Articol: Asociatia Pentru Valori In Educatie

Violeta Dascalu - Directorul Anului 2018 pentru Inovatie