18.Sep.23

8:00 am - 8:00 am

Incheon, Coreea de Sud

În perioada 18-22 septembrie 2023, am avut onoarea să reprezentăm școala noastră și țara noastră la Summitul Internațional pentru Pace, din Incheon, Coreea de Sud. Ce poate fi mai frumos și mai de preț decât să vorbești despre pace și să răspândești pace prin tot ceea ce faci!

Cu entuziasm, energie și zâmbet, căci ,,Pacea începe cu un zâmbet” ,cum frumos spunea Maica Tereza, doamna profesor pentru învățământul primar, Aurora-Simona Spirescu, alături de doamna director a Școlii Gimnaziale Ferdinand I, București, Maria Liliana Costinean, au participat la acest eveniment deosebit, au susținut discursuri despre educația pentru pace, au participat la mese rotunde alături de reprezentanți din peste 50 de țări, au dat interviuri pentru publicațiile locale și au prezentat activitatea susținută în cadrul școlii în fața delegației României prezente la Summit.