„Când educi mintea unui copil, nu uita să îi educi și inima.”

Dalai Lama

Sub acest motto se desfășoară în școala noastră, în perioada martie – aprilie 2022, Proiectul național „Micii sanitari”. Elevi din clasele a II-a, a III-a și a IV-a, împreună cu voluntari- studenți la Facultatea de Medicină, parcurg împreună teme de promovare a sănătății, printre care: „Alimentație sănătoasă”, „Igienă”, „Corpul uman”, „Primul ajutor”.

Obiectivele proiectului vizează dezvoltarea unui stil de viață sănătos, explicarea unor termeni și acțiuni necesare funcționării optime din punct de vedere somatic, fiziologic, mintal și social, autocunoaștere și construirea unei imagini pozitive despre sine, prevenția comportamentelor cu risc pentru sănătate.

 Parcurgând deja 3 module, copiii au învățat în mod atractiv, modern, explicit cum să se hrănească sănătos și au ( re)descoperit corpul uman. Au pus întrebări, au desenat, au cântat și s-au bucurat de învățare relevantă.

Aventura continuă cu alte experiențe, dintre care cea mai așteptată- “Primul ajutor”. Revenim cu noutăți...