Cui nu-i place teatrul sau cine nu și-a dorit să fie măcar o dată actor și să interpreteze ceva pe o scenă?  Toți ne dorim asta, deopotrivă adulții și mai ales copiii. Prin teatru copilul se descoperă pe el și află comorile ascunse  ale sufletului lui. Noi, adulții suntem cei care putem face posibilă această descoperire, ducând copiii la teatru, punându-i să interpreteze mici roluri, să intre în pielea unor personaje despre care au citit și, aducând teatrul la ei.

Citește mai departe: Minunata lume a teatrului

Scoala Gimnazială Ferdinand I va invită la

Festivalul de Teatru pentru elevi „Ferdinand I” , ediţia a X-a,

care se va desfăşura în Sala de Festivităţi a școlii în zilele de joi și vineri, 30-31 mai 2019

Festivalul se află în Calendarul activităților educative regionale și interjudețene 2019 la

DOMENIUL CULTURAL-ARTISTIC, TEATRU, poziția 196, Anexa nr. 9 la OMEN nr. 3016/09.01.2019

Attachments:
Download this file (fișă de înscriere_festival teatru_Ferdinand I.docx)Fisa de Inscriere [ ]13 kB
Download this file (regulament festival  teatru_2019.doc)Regulament[ ]76 kB
Citește mai departe: Festivalul de Teatru pentru elevi „Ferdinand I "

Pentru participarea la concurs:

•  La sectiunea creație - Fiecare şcoală/ club şcolar desemnează participanţii, prin transmiterea fişei de înscriere (atât scanată, cu ştampila şi semnătura directorului unităţii, cât și nescanată în format Microsoft Word) și a poeziilor, nescanate, în format Microsoft Word. Elevii concurenti vor participa cu 3-5 creaţii lirice sau epice, în versuri, în limba română sau engleză (nivel gimnazial) și 2-3 creaţii lirice sau epice, în versuri, în limba română sau engleză (nivel primar). Materialele trimise vor fi redactate cu Times New Roman, mărimea 12, la 1 ½ rânduri.

Attachments:
Download this file (Fișe de înscriere_IANUS_2019.docx)Fisa de inscriere [ ]15 kB
Download this file (regulament festival Ianus 2019.pdf)Regulament festival[ ]280 kB
Citește mai departe: Festivalul de creație și interpretare a poeziei „IANUS” 2019

O nouă ocazie de afirmare a talentelor

Joi, 29 martie 2018, am avut bucuria să organizăm a V-a ediţie a Festivalului de creaţie şi interpretare a poeziei IANUS, pentru elevii din Bucureşti, înscris în CAEM 2018, Domeniul cultural – artistic, literatură, poziţia 1, Nr. 694/12.01.2018. Acesta a avut paliere de exprimare, pentru învăţământul primar şi gimnaziu.
Citește mai departe: Festivalul de creaţie şi interpretare a poeziei IANUS 2018