Pentru participarea la concurs:

  •  La sectiunea creație - Fiecare şcoală/ club şcolar desemnează participanţii, prin transmiterea fişei de înscriere (atât scanată, cu ştampila şi semnătura directorului unităţii, cât și nescanată în format Microsoft Word) și a poeziilor, nescanate, în format Microsoft Word. Elevii concurenti vor participa cu 3-5 creaţii lirice sau epice, în versuri, în limba română sau engleză (nivel gimnazial) și 2-3 creaţii lirice sau epice, în versuri, în limba română sau engleză (nivel primar). Materialele trimise vor fi redactate cu Times New Roman, mărimea 12, la 1 ½ rânduri.

 

  •  La secțiunea interpretare - Fiecare şcoală/ club şcolar desemnează participanţii prin transmiterea fișei de înscriere (atât scanată, cu ştampila şi semnătura directorului unităţii, cât și nescanată în format Microsoft Word) și înregistrarea momentului artistic pe email-ul Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.. Apoi va fi adus şi depus la secretariatul şcolii CD-ul sau DVD-ul cu înregistrarea momentului artistic, în limba română sau limba engleză în ziua festivalului ( 21 martie 2019). Elevii pot participa la festivalul de interpretare, individual sau în grup pentru interpretare (maxim 7 minute) – participare directă.

Pentru secţiunea interpretare, elevii concurenţi vor participa direct în ziua festivalului după un program stabilit de școala coordonatoare. Pot fi interpretate poezii în limba engleză sau română. Elevii pot participa la concurs, individual sau în grup pentru interpretare (maxim 7 minute). 

Persoana de contact din partea organizatorilor – prof. Drăgan Denisa, telefon: 0768277936

La concurs vor intra în competiţie toti elevii care trimit textele poeziilor în format electronic, la secțiunea creație și/sau înregistrările video prezentate pe CD sau DVD, la secţiunea interpretare.

La ambele secţiuni ale concursului, se vor acorda următoarele categorii de premii:

A Creatie  B. Interpretare
Premiul special al juriului Premiul special al juriului
Primar Primar
Premiul I Premiul I
Premiul II Premiul II
Premiul III Premiul III
Menţiune Menţiune
Gimnaziu Gimnaziu
Premiul I Premiul I
Premiul II Premiul II
Premiul III Premiul III
Menţiune Menţiune
  •  Se va acorda, de asemenea, Marele Premiu al Festivalulului de creaţie şi interpretare a poeziei
    “Ianus”, ediţia a VI-a;
  • Juriul decide, în funcţie de participanţi şi valoarea prezentării lor, dacă acordă toate premiile menţionate;
  •  Festivitatea de premiere va avea loc în Sala de Festivităţi a Şcolii Gimnaziale “Ferdinand I”, în data de 21 martie 2019;
  •  Toţi participanţii vor primi diplome de participare semnate de preşedintele juriului şi de directorul şcolii.

Criterii de jurizare pentru selecţia câştigătorilor: 

A. Creaţie

- autenticitate
- originalitate
- inventivitate creativă
- acurateţe gramaticală
- acurateţe stilistică

B. Interpretare

- claritatea rostirii (calitatea vocii, a vorbirii, a dicţiei);
- logica interpretării (respectând structura textului-propoziţii, idei, cuvinte-cheie, accente);
- inteligenţa – subtilitatea interpretării (reflectând înţelegerea textului);
- implicarea (gradul de implicare a interpretului în « povestea » pe care o prezintă);
- forţa transmiterii - impactul interpretării asupra spectatorului.

Şcoala organizatoare este situată în B-dul Gării Obor nr. 16, Bucureşti, sector 2; Tel./fax: 0212525370;
Mijloace de transport: troleibuz 69 ,85; autobuz 143, 682.

 

Vă așteptăm cu drag!

Pin It
Attachments:
Download this file (Fișe de înscriere_IANUS_2019.docx)Fisa de inscriere [ ]15 kB
Download this file (regulament festival Ianus 2019.pdf)Regulament festival[ ]280 kB