30.Mai.19

Scoala Ferdinand I - Bdul. Garii Obor nr.16, sector 2,

Scoala Gimnazială Ferdinand I va invită la

Festivalul de Teatru pentru elevi „Ferdinand I” , ediţia a X-a,

care se va desfăşura în Sala de Festivităţi a școlii în zilele de joi și vineri, 30-31 mai 2019

Festivalul se află în Calendarul activităților educative regionale și interjudețene 2019 la

DOMENIUL CULTURAL-ARTISTIC, TEATRU, poziția 196, Anexa nr. 9 la OMEN nr. 3016/09.01.2019

Festivalul se adresesază elevilor din clasele I-VIII şi este împărţit în două secţiuni:

A. Secţiunea I: clasele I-IV (inclusiv clasa pregătitoare)

• O piesă de teatru/ monolog (durata maximă 30 min.)

B. Secţiunea a II-a clasele V-VIII

• O piesă de teatru/ monolog (durata maximă 30 min.)

Pentru participarea la concurs:

• Pentru participarea la concurs, fiecare şcoală desemnează trupele, prin transmiterea fişei de înscriere, online (nescanată, în format Microsoft Word), până pe data de 25 mai 2019, la adresa de mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..

• Fiecare trupă de teatru, cât şi participanţii individuali, trebuie să aibă în portofoliul de prezentare, în mod obligatoriu, caietul program şi afişul spectacolului. Acestea vor fi aduse în ziua spectacolului (30, 31 mai 2019), inclusiv fişa de înscriere semnată şi ştampilată de către directorul şcolii/clubului din care provine trupa.

•  La concurs vor intra în competiţie toate trupele desemnate de şcolile interesate şi înscrise în concurs - fiecare şcoală poate fi reprezentată de o singură trupă/actor pentru fiecare secţiune.

• Piesa de teatru se joacă în limba română, textele alese trebuie să reflecte vârsta şi preocupările interpreţilor, să nu conţină limbaj licenţios, acţiuni şi situaţii scenice nepotrivite vârstei lor. Scenariul va fi creație proprie sau adaptare din orice autor sau din cultura universală.

• Toţi participanţii şi susţinătorii lor sunt rugaţi să aibă pe tot parcursul festivalului un comportament civilizat şi de fairplay.

Responsabilitatea organizării şi desfăşurării Festivalului Concurs de Teatru pentru Elevi “Ferdinand I”, Ediţia a X-a, revine Şcolii Gimnaziale “Ferdinand I”, precum şi celorlalte şcoli participante, prin respectarea prevederilor prezentului regulament.

Şcoala Gimnazială “Ferdinand I” va asigura logistica necesară desfăşurării în cele mai bune condiţiuni a Festivalului Concurs de Teatru pentru Elevi “Ferdinand I”, Ediţia a X-a.

Se vor acorda următoarele categorii de premii:

• Trofeul “Ferdinand I”
  • Premiul I – trupă/monolog (pentru fiecare secţiune: primar/gimnaziu)
  • Premiul II – trupă/monolog (pentru fiecare secţiune: primar/gimnaziu)
  • Premiul III – trupă/monolog (pentru fiecare secţiune: primar/gimnaziu)
  • Premiul pentru cel mai bun actor – în rol principal (pentru fiecare secţiune: primar/gimnaziu)
  • Premiul pentru cel mai bun actor – în rol secundar (pentru fiecare secţiune: primar/gimnaziu)
  • Premiul pentru originalitate
  • Premiul pentru cel mai bun afiş
  • Premiul pentru popularitate
  • Premiul pentru cele mai frumoase costume
  • Premiul Special al Juriului

Juriul Festivalului Concurs de Teatru pentru Elevi “Ferdinand I”, este alcătuit din personalităţi din lumea teatrului, care nu au îndrumat formaţii sau concurenţi individuali participanţi la concurs, reprezentanţi ai ISMB şi reprezentanţi ai comunităţii locale. Preşedintele juriul este o personalitate din lumea teatrului.

Festivitatea de premiere va avea loc în Sala de Festivităţi a Şcolii Gimnaziale “Ferdinand I”, în data de 31 mai 2019.

Persoana de contact din partea  organizatorilor este  prof. Drăgan Denisa, tel: 0768277936

Şcoala organizatoare este situată în B-dul Gării Obor nr. 16, Bucureşti, sector 2, tel./fax:0212525370

Mijloace de transport: troleibuz 69, 85; autobuz 143, 682.

Vă așteptăm cu drag !

Atașat regăsiți fișa de înscriere și regulamentul festivalului

Vă așteptăm cu drag!

Attachments:
Download this file (fișă de înscriere_festival teatru_Ferdinand I.docx)Fisa de Inscriere [ ]13 kB
Download this file (regulament festival  teatru_2019.doc)Regulament[ ]76 kB