O nouă ocazie de afirmare a talentelor

Joi, 29 martie 2018, am avut bucuria organizăm a V-a ediţie a Festivalului de creaţie şi interpretare a poeziei IANUS, pentru elevii din Bucureşti, înscris în CAEM 2018, Domeniul cultural – artistic, literatură, poziţia 1, Nr. 694/12.01.2018. Acesta a avut paliere de exprimare, pentru învăţământul primar şi gimnaziu.

La secţiunea creaţie, primar s-au înscris 9 elevi, iar la gimnaziu 28 elevi. La secţiunea interpretare au evoluat pe scenă 40 elevi primar şi 19 elevi gimnaziu. În total au participat 96 elevi de la 17 şcoli, cluburi, after school-uri şi o şcoală pentru învăţământul special. Toate informaţiile despre condiţiile de participare, inclusiv premiile care vor fi acordate au fost postate cu o lună înainte.

Juriul a fost alcătuit din: Ciprian Măceşaru scriitor- preşedintele juriului, Florentina Nichitov- prof. limba română de la Şcoala Gimnazială Jose Marti, Bogdana Darie- Conf. Univ.dr. UNATC, Mihaela Beţiu – Lect. univ.dr. UNATC.Mulţumim!
Partener în acest demers, a fost ISMB.
Sponsori SC Language Center, RoStar, After School Franklin şi domnul Ciprian Măceşaru. Mulţumim!

Am avut oportunitatea de a felicita elevii pentru curaj, inspiraţie şi interpretare autentică, profesorii/ coordonatorii pentru determinarea de a face din educaţie o artă şi părinţii pentru suport.

Ataşăm lista elevilor premianţi:

CREAȚIE  - Primar
PREMIUL I    CROITOR DAN GABRIEL, Școala gimnazială Ferdinand I, coordonator Pînzariu Aurelia
PREMIUL II   ENACHESCU SARA MARIA, Școala Gimnazială Elena Văcărescu, coordonator  Popescu Laura
PREMIUL III  ANTONIO FULGAN, Școala gimnazială Ferdinand I, coordonator Mihai Maria
MENȚIUNE ROȘCAN ANAMARIA, Clubul Copiilor Sector 1, coordonator  Magdalena Băcescu
PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI    DECUSEARĂ MARIA, Școala gimnazială Ferdinand I, coordonator Spirescu Simona

CREATIE Gimnaziu
PREMIUL I -   HANDREA ALEXIA, Școala Gimnaziala 31, coordonator Fulgeanu Cati
PREMIUL II – NAE DIANA,  Scoala Gimnaziala nr 39, coordonator Stancu Tania
PREMIUL III – CRĂCIUN ȘTEFAN, Scoala gimnazială nr 4, coordonator Răduță Maria Cristina
MENTIUNE – IANA GABRIELA, Școala gimnazială Ferdinand I, coordonator Mihală Mirela
PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI  -  VASILE LAURA, Colegiul National Victor Babeș, coordonator Kirsteuer Rodica

INTERPRETARE – primar
PREMIUL I – TULIN ANASTASIA, After School Franklin, coordonator Cristian Mardare
PREMIUL II- DANCIU MIRCEA, Clubul Copiilor Sector 1, coordonator Magdalena Băcescu
PREMIUL III – ROȘCAN ANAMARIA, Clubul Copiilor Sector 1, coordonator Magdalena Băcescu
MENTIUNE – DIMITRESCU DIANA VENERA, Școala gimnazială Ferdinand I, coordonator Zaharia Corina
PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI – RADU GHENEA, After School Franklin, coordonator Cristian Mardare

INTERPRETARE – Gimnaziu
PREMIUL I –BURGUI MATEI, Clubul Copiilor Sector 1, coordonator Magdalena Băcescu
PREMIUL II – PARNESCU RADU MIHAI,  Clubul Copiilor Sector 1, coordonator Magdalena Băcescu
PREMIUL III – CIUNGU ANDREI NICUȘOR, Școala speciala nr 1 , coordonator Stănescu Ramona
MENTIUNE – JUPÂNU LAURA, Școala gimnazială Liviu Rebreanu , coordonator Andreia Drăgulescu
PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI – RĂDUCANU ANTONIO, Școala gimnazială nr 67, coordonator Giambașu Camelia

thumbnailthumbnail2

thumbnail1

(1633)

Conferinţa ABCDar de Comunicare

În data de 6 martie 2018, ora 17.30, comunitatea noatră de părinţi, parteneri educaţionali, profesori şi elevi, a participat la Conferinţa ABCDar de Comunicare. Aceasta a fost oferită de către doamna Cristina Elena Neguţ, senior trainer la Learning Ecosystem, în cadrul Proiectului de formare profesională a cadrelor didactice din şcoala noastră. Acest proiect este sponsorizat de Fundaţia Fan Courier, prin intermediul Asociaţiei EDUSFERA.
Un părinte participant a declarat unei colege la sfârţitul conferinţei "Mulţumim că împărtăşiţi cu noi, tot ceea ce trăiţi minunat!". De asemenea, mulţi părinţi şi-au arătatdorinţa de a mai participa la viitoare întâlniri cu doamna Cristina Elena Neguţ.
Mulţumim Fundaţiei Fan Courier, Asociaţiei EDUSFERA şi doamnei Cristina Elena Neguţ pentru experienţe de învăţare relevante.
29178389 2048360782045176_1386503132927496471_n29196634 2048360578711863_301133019956388906_n29135929 2048360625378525_2165670554764025079_n

(1950)

Conferință ABCDar de COMUNICARE

Vă invităm la o conferință despre comunicare ce va avea loc pe 6 martie, la ora 17.30, la școala Ferdinand I, în sala de festivități. Conferința va fi susținută de doamna Cristina-Elena Negut, senior trainer din cadrul Organizației Learning Ecosystem. Conferința este gratuită, iar la final va fi o sesiune de întrebări și răspunsuri.

Vă așteptăm cu mult drag!

conferinta AFIS_BUN

(1210)