VIDEOREPORTAJ la Școala Ferdinand I unde profesorii aplică la clasă ce au văzut în Danemarca

Cum intri în Școala Ferdinand I din Capitală te întâmpină muzica lui Mozart. Pare neobișnuit pentru o școală publică să difuzeze muzică simfonică în surdină, dar profesorii de aici s-au gândit că astfel copiii se vor concetra mai bine la ore. Pereții de pe holuri și din clase sunt colorați, iar fiecare treaptă a scărilor are un mesaj: ”Cântă”, ”Zâmbește”, ”Iartă”. Directoarea școlii, Violeta Dascălu, spune că profesorii de aici sunt aliații elevilor, iar ea este persoana care stă cu ușa de la birou deschisă, la propriu, pentru toată lumea.

Sursa Articol: Hotenews.ro

Watch the video

Sursa Articol: Hotenews.ro

Articole populare

Școala Ferdinand I este una dintre cele 250 de școli din România susținute de Campania "Hai la școală!" pentru prevenirea abandonului și creșterea participării școlare.

Sursa Video: UNICEFRomania