In comunitatea sa, Violeta Dascalu se confrunta cu situatii care nu sunt deloc usor de gestionat. A reusit insa sa creeze experiente minunate pentru elevi in scoala.

Citește mai departe: Violeta Dascalu - Directorul Anului pentru Inovatie

Mulțumim București TV pentru oportunitatea de a povesti despre ceea ce ne place să facem la clasă!
E minunat când dascălii și părinții formează o echipă.

Sursa Video

La 100 de ani de la Marea Unire, filozoful Mihai Șora și scriitoarea Ana Blandiana, au vorbit elevilor Școlii "Ferdinand I" despre anul 1918 care a schimbat istoria.

Sursa video

Dialog cu Violeta Dascălu, directorul Școlii Ferdinand I din București și cu scriitoarea Ana Blandiana.

Școala publică "Ferdinand I” din București a început proiectul de permacultură în 2012. Proiectul, prezentat ca studiu de caz în raportul internațional "Children in permaculture" (ERASMUS) .

Citește mai departe: Gradina din curtea Școlii Ferdinand I, exemplu de succes în proiectul ERASMUS+

Școala Ferdinand I este una dintre cele 250 de școli din România susținute de Campania "Hai la școală!" pentru prevenirea abandonului și creșterea participării școlare.

Sursa Video: UNICEFRomania

Care este secretul? Un director dedicat, eficient, cu viziune și cu inițiativă, care confirmă veridicitatea proverbului: „Omul sfințește locul.” Un director care nu crede în obstacole, dar crede în oameni. Doamna profesor Violeta Dascălu este un astfel de director, care a închegat o adevărată comunitate, care a știut să atragă granturi și diferiți parteneri strategici pentru a transforma o școală obișnuită într-una în care orice copil și-ar dori să învețe. Cititi interviul pe suntpitic.ro

Articole populare

Sursa Video: UNICEFRomania