12.Dec.18

8:00 am - 8:00 am

Varșovia

În perioada 12-13 decembrie 2018, școala  noastră, reprezentată de 3 cadre didactice,  a avut prima întâlnire în Proiectul Erasmus+ COMPUS: THE COMPUTER IS US, CU INDICATIVUL 2018-1-ESO1-KA201-050415.

Gazda  noastră fost ӦEIIZKO din Varșovia.

Coordonatorul proiectului este UNIVERSIDAD DE LA IGLESIA DE  DEUSTO ENTIDAD RELIGIOSA din Bilbao. Ceilalți parteneri au fost Fundacion Educativa ACI – Esclavas SC- Fatima  din Bilbao și  AGR Priority, Madrid.

Obiectivele proiectului sunt legate de dezvoltarea competențelor de gândire specifică computerului, prin intermediul matematicii, logicii și abilităților pentru secolul XXI.

Au fost stabilite etapele proiectului și a fost testat jocul MOON, joc care utilizează sistemul de numerație binar, ajutându-i pe elevi să înțeleagă reprezentarea numerelor în limbaj calculator.

De asemenea au fost propuse, pentru a doua etapă a proiectului  mai multe jocuri bazate pe operații cu mulțími,  elemente de programare și gândire logico-matematică.

fShare