30 de ani petrecuți la Școala Ferdinand I au fost cel mai frumos vis trăit, în activitatea mea profesională. Ani de căutări, de provocări, de învățare și de bucuria momentelor petrecute împreună. Ani în care numărul oamenilor pasionați de educație au fost alături de comunitatea noastră.

Mulțumesc generațiilor de elevi care m-au învățat cum să le fiu alături și cum să îi văd mereu zâmbind.

Mulțumesc colegilor pentru că au dorit să construim împreună o școală modernă, cu aspirații înalte, dar mai ales cu multă dăruire pentru elevi.

Mulțumesc părinților care au înțeles că noi, adulții, creștem împreună copiii. Mulțumesc pentru generozitate și implicare.

Mulțumesc tuturor partenerilor din societatea civilă, mulți la număr, care au adus valoare și oportunități pentru elevii noștri.

Mulțumesc instituțiilor publice pentru tot ce ne-au dăruit.

Mulțumesc VIA University din Arhus, Danemarca, pentru încrederea de a lucra împreună ca parteneri.

Violeta Dascălu