14.Sep.20

8:00 am - 8:00 am

Dragă comunitate școlară!
De mâine începe școala, nu ne-am răzgândit! Programul primei zile este deja afișat de zilele trecute.
Avem de făcut, însă, o clarificare:
Fiecare elev va veni cu masca de acasă. Masca de acasă va fi schimbată la intrarea în școala doar dacă aceasta este deteriorată (murdară, ruptă). Copiii care din diverse motive nu au mască vor primi de la școală!
Totodată, primul triaj îl face părintele acasă; dacă prezinte simptome asemănătoare infecției cu SARS-CoV-2 (febră, tuse, stări de vomă) nu va fi adus la școală, va anunţa cadrul didactic( diriginte/învăţător) și va consulta medicul de familie.
Tot ca regulă de igienă niciun adult nu are acces în școală și renunțăm la tradiționalul buchet pentru "doamna". Acesta va fi înlocuit cu zâmbet mare, mare pe sub mască.

Privind măsurile de siguranţă, vă informăm că școala s-a asigurat că vor fi respectate.
Elevii fiecărei clase vor fi împărţiti în două grupe, în ordine alfabetică, chiar de luni. Componenţa grupelor va rămâne aceeași pe toată perioada stării de alertă.
Luni, vor intra în sălile de clasă după programul anunţat de fiecare cadru didactic.
Copiii vor respecta circuitul de intrare /ieșire stabilit la nivel de școală, anunţat la fiecare clasă.

Avem încredere că vom putea crea o normalitate respectând aceste reguli.
Școala nu dispare, școala se transforma!

#echipadelaFerdinandI