Ce copil nu a învățat Ce te legeni sau Revedere?

Au fost primele pe care le-am învățat. Și le-am reținut ușor. Pentru serbări sau la aniversarea SA. Atunci nu ne întrebam de ce este ușor. Ulterior am înțeles că muzicalitatea este cea care le conferă firescul cu care le memoram.

Noi, la rândul nostru, insuflăm iubirea pentru Mihai Eminescu, generațiilor de astăzi.

Le explicăm că trecerea lui meteorică prin lumea noastră, a lăsat locul veșniciei. Nimic nu s-a demodat. Ba, chiar par a fi contemporane poeziile sale. Suntem urmașii LUI. Ne-a lăsat o comoară de trăit și de  transmis mai departe.

La mulți ani dragă Mihai Eminescu!

Suntem bucuroși că ziua ta a fost declarată Ziua Culturii Naționale!

Nu am uitat să amintim și alți oameni ai culturii naționale: Mircea Eliade, Emil Cioran, Liviu Rebreanu, Cezar Petrescu, Hortensia Papadat- Bengescu, Nicolae Perlea, Angela Gheorghiu, Alexandru Tomescu, Radu Beligan. Și lista este lungă, pentru că suntem un popor creator și creativ.

Astăzi, noi am reamintit date relevante din viața lui Mihai Eminescu, apoi am lucrat în echipe pentru a fixa datele esențiale. Am realizat postere cu opera poetului, am vizionat virtual Muzeul de la Ipotești sau am descoperit în versurile sale elemente de o frumusețe rară.

Iată un scurt fragment în care știința de astăzi mai are de lucrat pentru a accepta ce tu știai:

 

La-nceput, pe când ființa nu era, nici neființă,

Pe când totul era lipsă de viașă și voință,

Când nu se-ascundea nimica, deși tot era ascuns..

Când pătruns de sine însuși odihnea cel nepătruns.

Fu prăpastie? Genune? Fu noian întins pe apă?

N-a fost lume pricepută și nici minte s-o priceapă,

Căci era un întuneric ca o mare făr-o rază,

Dar nici de văzut nu fuse și nici ochi care s-o vază.”

……………

( Scrisoarea I - fragment)

 

Vă rugăm să simțiți ceea ce noi am trăit astăzi, conduși de doamna profesoară Mirela Mihală.

 

Prof. Violeta Dascălu

fShare
0
Pin It