Săptămâna trecută, 18 profesori ai școlii noastre au participat la al doilea curs de formare din cadrul Proiectului ,,Creative School" , desfășurat în parteneriat cu VIA University College, Danemarca. Tema acestui curs a fost ,,Observare și documentare", iar scopul principal a fost aducerea metodelor de observare în practica școlii noastre pentru a găsi soluții de rezolvare a unor situații dificile.

Important este că, aceste soluții vor veni ușor, doar dacă ne deschidem ochii, mâinile și ușile claselor către toți cei care ne pot sprijini: colegi, părinți, elevi. Doar lucrând împreună vom putea vedea diferitele perspective ale unei situații educaționale.
Pentru cursul acesta le mulțumim formatorilor danezi, Soren Viftrup Mikkelsen și Per Fischer.
Abia așteptăm experimenarea la clasă a celor învățate!

Cadrele didactice ale Școlii Gimnaziale "Ferdinand I"

 

 

Pin It