Un proiect al Clubului Sportiv Municipal București (CSM București) în parteneriat cu Școala Gimnazială Ferdinand I, care a început în Luna Noiembrie 2013 și se derulează în prezent. În acest proiect sunt implicați elevii și profesorii acestei școli, în sporturi precum Atletism, Handbal, Șah și Volei.

Datorită specializării Dnei.Prof.Magda Camenidis, Master în Activități Fizice Adaptate pentru persoane cu disabillități, fiind Sports Coach – Voluntar de 4 ani al Mișcării Special Olympics din România, CSM București se alătură acestei mișcări și va suporta toate costurile necesare deplasării Dnei.Prof. Magda Camenidis în perioada 30 Mai – 11 Iunie 2014 la Los Angeles, California, USA. Dna.Prof. va participa la un Seminar de Instruire a Voluntarilor, la Jocurile Naționale ale Californiei de Sud și la o cursă pentru o cauză nobilă – Semi-Maraton (21 km) chiar de Ziua Internațională a Copiilor – 1 Iunie, ale căror taxe de participare vor fi donate pentru Jocurile Mondiale Special Olympics din anul 2015 ce vor avea loc tot la Los Angeles.

„Plec singură, dar în sufletul meu voi lua toată mișcarea Special Olympics, toate persoanele bogate sufletește care fac parte din viața mea. Sunt recunoscătoare și le mulțumesc tuturor celor care cred în mine și care m-au provocat să dau tot cei mai bun în această profesie ai cărei unicitate este valoroasă prin însăși natura umană. De când eram copil am visat să fiu profesor de sport, iar azi sunt Magia acestui vis împlinit.”

Prof. Magda Camenidis

Joi, 15 Mai 2014 14:26

Brand A Leader

INTRA  PE  NOR  va invita la: START – Brand  A  Leaderbrandaleader
Evenimentul va avea loc Vineri 23 Mai 2014 intre orele 11.00 si 14.00 la Scoala Gimnaziala Ferdinand I din Bucuresti.

INTRAPENOR.ro este organizatorul acestui eveniment si partener local in cadrul proiectului SMARTER (Social Media Academy Raising Teen Employability Resources), proiect co-finantat de Comisia Europeana prin programul „Tineret in actiune”, sub-actiunea 4.3 (RO-43-E107-2013-R3) si are ca scop, dezvoltarea si imbunatatirea capacitatilor de a folosi retelele sociale pentru cresterea angajabilitatii tinerilor.

closecombatromania siglaAcest proiect este derulat de un consortiu alcatuit din 16 organizatii din 14 tari (Romania, Franta, Italia, Spania, Olanda, Germania, Polonia, Cipru, Malta, Grecia, Croația, Lituania, Islanda si Turcia) si este coordonat de Asociatia GEYC.

Educatia in domeniul competentelor digitale, reprezinta atat o metoda practica de invatare si folosire a instrumentelor oferite de retelele sociale in mod util, precum si incurajarea tinerilor de a folosii aceste instrumente, pentru a reusii sa obtina in viitor, locul de munca dorit, respectiv o cariera profesionala de succes.

SPEAKERI:

Laurentiu Ion:  Co-fondator Wabbit
(Wabbit)

Cristian Neacsu

Dan Dumitru:  Presedinte  Close Combat Romania

Ion Pisica:  Autor  InvatamPromovare.ro
(Social Media – unealta care iti poate schimba viitorul)

Dragos Pasculescu:  Reprezentant si partener Certificat Google AdWords
(Lansare curs de Google AdWords la Scoala Gimnaziala Ferdinand I)

invatampromovareBRAND  A  LEADER” este marca inregistrata, iar echipa care se ocupa de implementare si promovare, detine toate drepturile de autor, atat asupra acestei idei, cat si a modalitatilor de a o pune in practica.

AppelloBrands Acest program de formare si dezvoltare profesionala se desfasoara printr-o metoda noua si usoara de invatare “Educatie prin Recreatie” – dupa cum urmeaza a fi descris in continuare.

INTRA  PE  NOR promoveaza o serie de campanii educative, coordoneaza (administreaza) strategii de comunicare online si offline, in care participantii isi expun lucrarile online.

Fiecare campanie va avea o tema proprie, punandu-se accent in alegerea acesteia pe caracterul educativ sau de promovare a valorilor nationale.
Tinerii vor fi stimulati sa creeze afise (reclame) sub forma de desene si cate un slogan.
Toate acestea vor fi postate pe pagina de Facebook  INTRA PE NOR, apoi vor fi votate atat de elevii scolilor sau liceelor cat si de catre studenti din orice facultate.

Miercuri, 14 Mai 2014 06:30

Elevi - atleti performanti in devenire

Etapa a doua a competitiei de atletism, din cadrul proiectului ,,Sanatos si Campion", a avut loc in data de 3 mai 2014.

Elevii nostri au fost minunati si va prezentam rezultatele lor:P4260275

-      Eleva Ion Andra- cls.a IV a B a obtinut locul  I  in proba de 400m, cu o performanta mai buna decat cea a baietilor de aceeasi varsta, fapt pentru care a fost selectionata in echipa Clubului Sportiv Municipal.

-      Eleva Bordeianu Nicoleta- cls.a V a B a obtinut locul I in proba de 80m si locul al II-lea in proba de saritura in lungime,fiind selectionata in echipa Clubului Sportiv Municipal.

-      Elevul Mihalache Andrei- cls.a IV a A a obtinut locul al III-lea in proba de 60m.P4270286

La aceasta etapa scoala noastra a obtinut 4 medalii, intrecand scoli cu renume in intrecerile atletice.

Prof. Natalia Karaiosifoglu