Iclasa la teatru

February 20, 2015 762hits

Iclasa este titlul emisiunii cu care realizatoarea Mirela Nicolae de la Radio România Cultural, așteaptă ascultatorii pentru a le propune subiecte si invitați preocupați de educația tinerei generații.

După proiectul „Ora de educație muzicală”, doamna Mirela Nicolae, recidivează cu un nou proiect „Ora de educație teatrală”, avându-i ca parteneri pe realizatorul Răzvan Dolea și pe regizorul Mihail Lungeanu. S-au alăturat proiectului, ISMB,Teatrul CI Nottara, Editura Nomina. Preocupați de educația nonformală și cu multă dragoste pentru copii, reprezentanții Radioului România Cultural, au propus elevilor, teatrul radiofonic. Pe lângă audiții, copiii s-au bucurat de prezența realizatorilor proiectului din luna octombrie, până în luna ianuarie. Au avut bucuria să experimenteze jocuri teatrale care au vizat, colaborarea, atenția, ascultarea, improvizația și creativitatea. Au participat 4 clase, trei clase a IV-a ( a IV-a A cu doamna învățătoare Crina Niță, a IV-a B cu doamna învățătoare Simona Spirescu, a IV-a C cu doamna învățătoare Carmen Grigorescu) și o clasa a III-a cu doamna învățătoare Liliana Costinean.

Fiecare clasa a participat timp de patru săptamani, prima si ultima dintre ele beneficiind de prezența realizatorilor proiectului, iar celelalte săptamani s-au derulat în clase cu învățătorii. La sfârșit, copiii au adus materialele create de ei după ce au ascultat poveștile propuse de doamna Mirela Nicolae, domnul Răzvan Dolea si domnul Mihail Lungeanu. Acestea ne-au surprins prin originalitate si creativitate și au constat în: desene, machete, eseuri.

Elevii care au realizat cele mai reușite eseuri au beneficiat de o vizită la studioul de înregistrare al Radioului România Cultural, iar cadrele didactice implicate au primit invitații la spectacole ale Tetarului CI Nottara. Editura Nomina a oferit elevilor, orare, semne de carte și cărți. Mulțumim frumos! A fost unic!

In data de 12 februarie, Radio Romania Cultural, a realizat în sala de festivități a școlii noastre un eveniment de diseminare a proiectului.

În prezența a peste 100 de elevi, părinți, cadre didactice, reprezentanți ISMB și invitați din Comuna Vintileasa, județul Vrancea. Acesta a fost moderat de doamna Mirela Nicolae si de domnul Mihail Lungeanu. Participanții au putut vedea lucrările elevilor și au auzit părerea acestora despre experiența trăita în acest proiect. Au luat cuvântul părinți și invitați, precum și reprezentanții ISMB.

Mulțumim din suflet realizatorilor acestui proiect pentru clipele unice oferite nouă și sperăm să mai participăm alături de Radio Romania Cultural la alte provocări!

Director,

Prof. Violeta Dascalu