Proiect „Educație prin Sport – Campion și Sănătos”

May 27, 2014 2486hits

Un proiect al Clubului Sportiv Municipal București (CSM București) în parteneriat cu Școala Gimnazială Ferdinand I, care a început în Luna Noiembrie 2013 și se derulează în prezent. În acest proiect sunt implicați elevii și profesorii acestei școli, în sporturi precum Atletism, Handbal, Șah și Volei.

Datorită specializării Dnei.Prof.Magda Camenidis, Master în Activități Fizice Adaptate pentru persoane cu disabillități, fiind Sports Coach – Voluntar de 4 ani al Mișcării Special Olympics din România, CSM București se alătură acestei mișcări și va suporta toate costurile necesare deplasării Dnei.Prof. Magda Camenidis în perioada 30 Mai – 11 Iunie 2014 la Los Angeles, California, USA. Dna.Prof. va participa la un Seminar de Instruire a Voluntarilor, la Jocurile Naționale ale Californiei de Sud și la o cursă pentru o cauză nobilă – Semi-Maraton (21 km) chiar de Ziua Internațională a Copiilor – 1 Iunie, ale căror taxe de participare vor fi donate pentru Jocurile Mondiale Special Olympics din anul 2015 ce vor avea loc tot la Los Angeles.

„Plec singură, dar în sufletul meu voi lua toată mișcarea Special Olympics, toate persoanele bogate sufletește care fac parte din viața mea. Sunt recunoscătoare și le mulțumesc tuturor celor care cred în mine și care m-au provocat să dau tot cei mai bun în această profesie ai cărei unicitate este valoroasă prin însăși natura umană. De când eram copil am visat să fiu profesor de sport, iar azi sunt Magia acestui vis împlinit.”

Prof. Magda Camenidis