Let's Do It Romania

October 21, 2013 753hits

“Sambata, 28 septembrie, am participat alaturi de elevi si profesori ai noii mele scoli, Scoala Gimnaziala Ferdinand I, la actiunea de curatenie “Let’s do it Romania!”.
Autobuzul ne-a lasat la marginea padurii Cernica. Inarmati cu manusi de potectie si saci, am inceput sa refacem imaginea locului ranit de inconstienta si nepasarea unor oameni care nu vor sa stie ca natura este un dar de pret facut de Dumnezeu noua.IMG 3906
    Sub indrumarea d-nei profesoare de limba romana, Stanciu Michaela, totul a decurs foarte frumos. Am umplut sacii cu gunoaiele lasate de cruzii si napasatorii oameni, dar ne-am simtit bine, pentru ca doamna noastra stie mereu sa ne incurajeze, sa ne inveseleasca si sa ne arate ce e frumos. Am vizitat si Manastirea Cernica si am ramas profound impresionata de biserica in care calugarii cu barba alba si lunga inalta rugaciuni catre Dumnezeu. Acolo, in curtea manastirii, un stejar  batran, cu o coroana superba, parca ar fi un copac magic dintr-o lume de basm, ne-a amintit de maretia padurii atunci cand este ocrotita.
    A fost o experienta deosebita.”

Croitor Aurelia-Maria
Clasa a V-a B
Scoala Gimnaziala Ferdinand I

Mentiune:
 La aceasta actiune au participat  41 de elevi, 4 cadre didactice, frati si parinti, in total 50 de personae de la noi din scoala. Nu ne laudam, dar am fost singura scoala din Sectorul 2 si nu am lipsit de la nici o editie.