Festival de teatru, editia a IV-a

May 20, 2013 923hits

Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucureşti
ŞCOALA GIMNAZIALA „FERDINAND I”
Bulevardul Gării Obor, nr.16, sector 2, cod 73232
Tel.: 0212525370, fax.: 0212525370

COMUNICAT DE PRESA

In perioada 23-24 mai 2013, in Sala de festivitati a Scolii Gimnaziale Ferdinand I, va avea loc Festivalul de Teatru pentru Elevi Ferdinand I, editia a IV-a.
Acest eveniment se adreseaza elevilor din invatamantul primar si gimnazial, dar este permis accesul tuturor elevilor din Bucuresti (scoli de stat, particulare si cluburi). Nu se percepe taxa la inscriere!  Acest eveniment se afla sub Inaltul Patronaj al Altetei Sale Regale Principele Radu al Romaniei.

Juriul are urmatoarea componenta: Presedinte - actorul Boris Petroff;
Membri: actrita Crenguta Hariton - Teatrul CI Nottara, lect.univ.dr. Bogdana Darie – UNATC IL Caragiale Bucuresti.Festival de teatru
S-au inscris pana la aceasta data: 4 trupe nivel primar, 5 trupe nivel gimnazial si un monolog. In total peste 100 de elevi.

Premiile sunt: Trofeul Ferdinand IPremiul I, II, III monolog si trupa primar si gimnazial, cel mai bun actor/actrita in  rol principal si secundar primar si gimnazial,  premiul pentru originalitate, cele mai frumoase costume, premiul de popularitate, cel mai bun afis.

Parteneri: ISMB, IS2, Primaria sectorului 2, Asociatia Parintilor Scolii Nr.64 Ferdinand I, Uniunea Scriitorilor din Bucuresti, Radio Romania Cultural, Digi 24 TV, Radio Itsy Bitsy, SfatulParintilor.ro, 121.ro, Romania pozitiva.

Sponsori: Universitatea Romano- Americana, All Points Advertising, Editura CD Press, PDE Strategii si Investitii, Librarie.net, IQ WeLT, The Left Hand – Catering.

DIRECTOR,

PROF. VIOLETA DASCALU