Despre Festivalul de Dans Ferdinand I, editia a II-a

April 14, 2013 726hits

In “Saptamana altfel”, cand toti copiii se bucura pentru ca scoala le ofera programe speciale, noi am organizat pentru elevii din scolile gimnaziale din Bucuresti “Festivalul de Dans pentru Elevi Ferdinand I”, editia a II-a.IMG 0592

La aceasta editie s-au inscris 9 scoli la toate categoriile de dansuri, atat la primar, cat si la gimnazial. Au dansat in fata colegilor, profesorilor si parintilor, 148 de elevi. Juriul a avut urmatoarea componenta: Presedinte-domnul Marin Barbu- coregraf; domnul Edy Stancu- coregraf; doamna Doina Isfanoni- dr. etnolog, cercetator la Muzeul Satului “Dimitrie Gusti”; doamna Lorette Enache- asist. univ. dr. UNATC. La decernarea premiilor au avut o interventie/ sfat pentru coregrafii trupelor de dans, cum altfel decat dansand demonstrative. Aceasta a produs o adevarata surpriza si tata sala a dansat odata cu domnul Marin Barbu folclor, iar mai apoi pe ritmuri modern, cu Edy Stancu.

Am avut alaturi de noi sponsori generosi: Librarie.net; BitDefender, IQ WeLT; Uniunea Scriitorilor din Romania prin domnul Laurian Stanchescu, doamna Gabriela Alba- fotograf

Au promovat evenimentul: Radio Romania Cultural, Radio Itsy Bitsy, 121.ro, SfatulParintilor.

Le multumesc atat parintillor care au fost alaturi de noi, cat si tuturor celor implicati.

Va lasam imaginile sa vorbeasca mai concludent!

Director,
Prof. Violeta Dascalu