Suntem si pe FaceBook

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

La scoala, in pas de dans

March 8, 2013 886hits

 

Cu mare bucurie, dorim sa oferim elevilor din invatamantul primar si gimnazial, in saptamana “Scoala Altfel”, o activitate “altfel”.
Iata detaliile concursului:
Şcoala Gimnaziala “Ferdinand I”, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti, organizează, în perioada 2-3 aprilie 2013, în Sala de Festivităţi a şcolii noastre, situată în B-dul Gării Obor nr. 16, Bucureşti, sector 2, tel./fax: 0212525370:

 

Ediţia a II-a a Festivalului Concurs de dans pentru elevi “Ferdinand I” 

 

Concursul se adresesază elevilor din clasele  I-VIII din Bucureşti, fiind împărţit în două secţiuni pe vârste:

  1. A.Secţiunea 6-10 ani

v     Un dans cu durata maximă de 3 minute;

  1. B.Secţiunea 11-15 ani

v     Un dans cu durata maximă de 4 minute.

 Secţiunile de dans la care se pot înscrie elevii sunt:

v     Dans clasic/contemporan

v     Folclor românesc/ internaţional

v     Dans de caracter

v     Dans modern- disco, musical, latino, step, irlandez.

 

Elevii pot participa la concurs, individual sau în trupe de dans.

Vor intra în competiţie toate trupele desemnate de şcolile interesate şi înscrise în concurs, fiecare şcoală poate fi reprezentată de două trupe (una pentru fiecare secţiune de vârstă) şi doi solişti (unul pentru fiecare secţiune de vârstă). Nu există secţiune pentru dans sportiv.

Pentru participarea la concurs, fiecare şcoală desemnează trupele şi soliştii, prin transmiterea fişei de înscriere, on-line,  la adresa de mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. " , până pe data de 29 martie 2013, inclusiv, prin transmiterea fişei de înscriere semnată şi ştampilată de către directorul şcolii din care provine trupa, la organizatori, respectiv Şcoala Gimnaziala „Ferdinand I”. Persoana de contact din partea organizatorilor este doamna director adjunct a Şcolii Gimnaziala “Ferdinand I” – profesor Doina Burtea.

 Juriu este alcatuit din: Preşedinte - Marin Barbu (coregraf PRO TV), Edi Stancu (coregraf la “Dansez pentru tine’ PRO TV), Doina Işfănoni ( Cercetator etnolog si istoric de arta Muzeul National al Satului “Dimitrie Gusti”).

 

Asadar, va invitam la dans!

Prof. Violeta Dascalu
Director Scoala Gimnaziala “Ferdinand I”

Lasă un comentariu