Suntem si pe FaceBook

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Inceput de drum…verde

February 25, 2013 829hits

 

Cum vorba multa nu a dat roade niciodata, noi am trecut la fapte! Dorim ca ele sa fie bucurie si invatatura, dar mai presus de orice suntem IMPREUNA! Spun adesea in ultimul timp, ca tinerii de astazi sunt de o frumusete si daruire impresionante. Cum as putea sa fac altfel, cand, sambata voluntari de la “Asociatia Romania in tranzitie”, petrec 3-4 ore cu elevi de la noi din scoala, invatandu-i sa pretuiasca si sa ingrijeasca mediul natural. El trebuie sa devina prietenul si partenerul nostru, nu locul in care aruncam gunoaie. Proiectul se numeste “Gradina din scoala mea”.IMG 2678

    Copiii, au inteles si au ales sa fie creatorii unei gradini in spatiul verde din curtea scolii. Primul pas l-am facut: am plantat seminte de legume, verdeata si flori in recipiente obtinute din PET-uri decupate. Deja au rasarit primele plante! Timid, dar sigur. Le  vom planta in gradina noastra.

   IMG 2680 Multumesc Ionut Badica, Tudor Ilie, Laurentiu Cernat, motoarele acestui demers practic si didactic, in acelasi timp, si tuturor prietenilor lor: Alina Buzatoiu, Eugenia Cernat, Adrian Scarlat, Alina Cristina, Roxana Zaharia, Andreea Baciu, Oana Barleanu,  Anca Nicoleta .

  Promit sa ii amintesc si pe ceilalti care le-au fost alaturi si al caror nume nu il stiu acum. Vin tot mai multi sa le fie alaturi! Sa ma scuze si ii asigur ca pe toti ii iubesc neconditionat si ii apreciez enorm.IMG 2687

Multumesc parintilor pentru ca si-au sprijinit copii si i-au lasat sa experimenteze acest atelier. Copiii sunt fericiti si implicati.
 IMG 2707Multumesc d-nei invatatoare Maria Mihai pentru ca este alaturi de elevi si voluntari. Conteaza mult exemplul personal  si ii motiveaza pe ceilalti.

Director,
Prof. Violeta Dascalu

Lasă un comentariu