Suntem si pe FaceBook

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Matematica - in dar

December 20, 2012 1090hits

   As risca sa afirm faptul ca dorinta de a ajuta elevii si daruirea de care dau dovada o mana de tineri este fara margini.IMG 8791
In acest an scolar au lucrat “profesional’. Adica, dupa ce au avut o intalnire de lucru cu doua colege profesoare de matematica, au conceput teste pentru a grupa elevii, in functie de nivelul de cunoastere. S-au format astfel 21 de grupe. Initiativa ii apartine Marei Niculescu si prietenilor ei: Oana Gauca, Catalina Marmureanu,  Annemarie Fabian, Cosmin Andrei, Mirabela, Alexandra Stroe, Bujor Cristina, Simona Filip, Georgiana Bocai, George Carlan, Ioana Rolea, Cecilia Voinea, Dorin Gliga, Doina Petrut, Anda Tinta, Lucian, Murariu, Lavinia Platica, Cristina Dragomir, Cunzet Adina, Daniela Popescu, Anca Dudau, Mara Niculescu.   IMG 8782
  M-am intrebat adesea de ce acesti tineri, nu se odihnesc dupa orele de la job? De ce nu merg in cluburi? De ce nu se duc la discoteca, teatru sau alte activitati de relaxare/distractie? De simt nevoia sa ajute niste copii, multi dintre ei cu rezultate modeste sau slabe? Ba, chiar i-am intrebat! Raspunsul ar fost unul firesc acum cateva decenii in urma, dar nu si astazi: dorim sa le aratam ca pot. Dorim sa le dam o sansa si  lor, cei care nu au prijin la lectii acasa. Ne bucuram cand observam ca le creste increderea in ei si le spunem ca suntem mandri de ei. Si aceasta conteaza enorm pentru ei!
  Sambata 15 decembrie , matematica a fost inlocuita cu un atelier de pictat globuri pentru pomul de Craciun.
Ca sa ii recompenseze, pentru efortul lor, pe data de 21 decembrie, elevii, primesc in dar ( alt dar!!)  un bilet la film la Mall  in Plaza Romania. Cadoul  a venit  la initiativa acelorasi tineri voluntari.
IMG 8788
  Multumesc pentru tot ce faceti pentru copiii nostri, dragi tineri minunati!

Director,
Prof. Violeta Dascalu

Lasă un comentariu