Doi tineri si niste tobe

December 19, 2012 810hits

Nu mare mi-a fost surpriza, cand acum o saptamana in urma, Ionut Badica m-a intrebat daca poate sa vina la noi, la scoala cu un prieten de la Cluj, Adrian Cimpoesu,  percutionist. Doreau sa le ofere copiilor o experienta deosebita, sa cunoasca diferite  tipuri de tobe si devina “tobosari” pentru o ora.
Mi-am dat seama ca nu puteam rata o astfel de sansa pentru copii. Am selectat 17 elevi din clasele II-IV, am cautat un spatiu adecvat ( in Centrul de resurse!) si… sa inceapa recitalul din 7 decembrie! Saptamana aceasta, in data de 14 decembrie, s-a repetat totul, cu alti 17  copii.
Aparent toti se jucau si faceau un zgomot de parca erau repetitii rock. In realitate s-au intamplat altele. Elevii au fost nevoiti sa intre intr-un ritm pe care trebuia sa il mentina. A mai intrat in joc si coordonarea, invingerea emotiilor, faptul ca erau o echipa si era important sa fie sincronizati. Mai era un aspect, atunci cand, cineva iesea din ritm, era constient ca de el depinde sa faca tot ce poate sa intre in formatie, fara a se simti si a accepta ca mai gresesti. Cate sentimente si emotii i-au incercat pe copii! Dar erau veseli, dezinhibati si fericiti. Fotografiile spun totul!
Va multumesc dragii mei pentru darul oferit, in luna darurilor, copiilor nostril!

Director,
Prof. Violeta Dascalu