Suntem si pe FaceBook

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Drumul spre Nghe An

February 24, 2010 772hits

Sub semnul unei zile de Dragobete, pe 24 februarie, s-a desfasurat, evenimentul “ Drumul spre Nghe An”. Invitatul de onoare si moderator, a fost domnul Horia Garbea, presedintele Uniunii Scriitorilor din Municipiul Bucuresti, un prieten pretios al scolii noastre.

    Nu suntem la prima colaborare, insa fiecare intalnire ne ofera bucurie si cunoastere. Domnul Garbea este un povestitor plin de har, care ne-a purtat intr-o tara exotica, cu peisaje de o frumusete rara, multe locuri aflate pe lista de rezervatii ale Terrei. Ca si altadata, am aflat lucuri inedite despre istorie, cultura, gastronomie, intamplari traite de domnia sa, notate in cartea care poarta titlul intalnirii. Copiii au realizat desene din aceasta tara, stegulete, un colaj de fotografii, informatii despre istoria si geografia Vietnamului Un număr de 8 eleve din clasele a IV-a A, B si C au pregatit un dans vietnamez, plin de sensibilitate si traire care a incantat publicul, fiind rasplatite cu aplauze la scena deschisa. In replica, elevi din clasa a VII-a A au pregatit informatii despre Dragobete si au realizat un grupaj de practici populare ale acestei sarbatori. Un grup de elevi de la clasa a II-a A, au reconstituit o sezatoare populara, cu elemente specifice zonei folclorice Buzau.  Asadar, a fost o impletire de culturii, adusa de o personalitate a literaturii contemporane si completata de stradania cadrelor didactice devotatate si deschise provocarilor. Multumim domnule Horia Garbea! Va mai asteptam cu drag la noi!

Lasă un comentariu