Suntem si pe FaceBook

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Votam pentru sanatate

November 20, 2012 865hits

 

In data de 14 noiembrie este marcata Ziua Mondiala a Diabetului. Si cine ne putea vorbi mai convingator despre aceasta boala insidioasa si din ce in ce mai raspandita, decat niste persoane cu pregatire de specialitate.

Astfel, scoala noastra a primit cu bucurie, prezenta Doamnei Director de la Scoala Postliceala Carol Davila, Aurelia Sova, insotita de un coleg si 4 elevi - voluntari, ai acestei institutii.

Au prezentat elevilor manifestarile acestei maladii, dar cel mai util a fost dialogul cu elevii despre regulile unui stil de viata sanatos. Printre voluntarii prezenti, unul era sportive, motiv pentru a explica copiilor cat de important este sportul, alaturi de o dieta sanatoasa.

Doamna Director ne-a facut bucuria de a ne invita intr-un proiect pe care Scoala Postliceala Carol Davila, il vor derula impreuna cu voluntarii de care dispun, care vor pregati demonstratii pentru interventii in caz de urgenta: fracturi, arsuri, accidente vasculare sau alte incidente.

Cu siguranta vom avea “profesori buni” si parteneri seriosi!

Prof. Violeta Dascalu

Lasă un comentariu