Votam pentru sanatate

November 20, 2012 815hits

In data de 14 noiembrie este marcata Ziua Mondiala a Diabetului. Si cine ne putea vorbi mai convingator despre aceasta boala insidioasa si din ce in ce mai raspandita, decat niste persoane cu pregatire de specialitate.

Astfel, scoala noastra a primit cu bucurie, prezenta Doamnei Director de la Scoala Postliceala Carol Davila, Aurelia Sova, insotita de un coleg si 4 elevi - voluntari, ai acestei institutii.

Au prezentat elevilor manifestarile acestei maladii, dar cel mai util a fost dialogul cu elevii despre regulile unui stil de viata sanatos. Printre voluntarii prezenti, unul era sportive, motiv pentru a explica copiilor cat de important este sportul, alaturi de o dieta sanatoasa.

Doamna Director ne-a facut bucuria de a ne invita intr-un proiect pe care Scoala Postliceala Carol Davila, il vor derula impreuna cu voluntarii de care dispun, care vor pregati demonstratii pentru interventii in caz de urgenta: fracturi, arsuri, accidente vasculare sau alte incidente.

Cu siguranta vom avea “profesori buni” si parteneri seriosi!

Prof. Violeta Dascalu