Suntem si pe FaceBook

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ziua Educatiei Nonformale la Scoala Ferdinand I

October 3, 2012 799hits

 

      În zilele de 28 și 29 Septambrie, cu ocazia Zilei Educației Nonformale, inițiate în cadrul Proiectului N.O.N.F.O.R.M.A.L., la noi, în Școala Generală nr. 64, Ferdinand I și în Centrul pentru elevi și părinți Sector 2 pe care îl găzduim, s-au desfășurat patru evenimente la care au participat o parte din elevii și cadrele didactice ale școlii, precum și formatori și experți de la mai multe organizații nonguvernamentale, care au susținut demonstrații cu metode inovatoare de educație nonformală.HA.06Evenimentele organizate la noi s-au desfășurat concomitent cu alte sute de evenimente similare desfășurate în toată țara, la care și-au adus contribuția voluntară zeci de alte instituții de educație, organizații nonguvernamentale și companii care utilizează frecvent și chiar crează noi modele de programe și metode de educație nonformală pentru copii sau adulți.

Cele patru evenimente desfășurate în Școala Ferdinand I au fost următoarele:

  -   Demonstrația metodei Teatru labirint, organizată de organizația IRSCA Gifted Education , cu ajutorul trainerilor de la organizația Teatrul fără Frontiere ;
  -    Atelierul de media online, Revista interactivă pentru adolescenți, organizat de Fundația MATCA-2000, susținut de echipa de formatori ai organizației, cu sprijinul unui formator de la Asociația DACĂ și al animatorilor-voluntari din echipa Revistei Generați@ XX1 ;
 -    Atelierul de media online pentru tineri, Scenarii de emisiuni pentru televiziunea online a tinerilor,  organizat și susținut de formatorii Fundației MATCA - 2000 ;
 -    Workshop de dezvoltare a celor 7 inteligențe pentru copii, sub forma unui joc în serial intitulat Vreau să fiu Harap Alb,  organizat de Fundația MATCA-2000 și Asociația PSITEK  cu sprijinul unei echipe de voluntari – formatori și psihologi, al învățătoarei Maria Mihai de la școala noastră și al animatorilor-voluntari din echipa Revistei Generați@ XX1.

Ziua Educației Nonformale a fost organizată în cadrul proiectului N.O.N.F.O.R.M.A.L., proiect co-finanțat de către Comisia Europeană prin Programul Învățare pe toată Durata Vieții. Proiectul N.O.N.F.O.R.M.A.L. este implementat de Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile împreună cu partenerii săi Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale și Institutul de Științe ale Educației.
Mai multe detalii despre proiect, evenimentele din toată țare și metode de educație nonformală se pot găsi pe pagina proiectului

Galerie imagini

Lasă un comentariu