Suntem si pe FaceBook

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Astazi, am cules ciresele

June 24, 2012 742hits

 

Daca toamna, gospodarii campurilor isi culeg roadele, scoala culege ciresele in luna lor, CIRESAR. Asadar, intr-o zi torida de iunie, 22, din calendar, a fost sarbatoarea copiilor harnici din acest an scolar. Emotionati, cu buchete de flori ( bobocii nici nu se vedeau de ele!), insotiti de parinti la fel de emotionati, de frati mari si mici, de bunici sau alte rude, au umplut sala de festivitati. Asteptau serbarea si evident, premierea.

Interesul mare este, ca de obicei, la ciclul primar. Stiind aceasta, am convenit cu colegii sa oferim parintilor un scurt program artistic, urmat de premierea claselor, incepand cu clasa intai.
    Stiam ca Ansamblul de dansuri al scolii, April, infiintat in acest an scolar si premiat la Festivalul de Dansuri Ferdinand I, editia I, si la Concursul “Scoli, talente, noi vedete”, organizat de Primaria Sectorului 2, ne pregatise numere noi si le asteptam cu interes. Am avut placerea sa vedem si un fragment din spectacolul experimental “Baiatul care crestea flori”, realizat de clasa a III-a A care ne-a impresionat prin tema prezentata, acceptarea si toleranta.

Apoi, au evoluat pe scena, in aplauzele spectatorilor, elevii premianti la invatatura si concursuri scolare, din clasele primare.

Un moment special, l-a constituit prezentarea celor mai merituosi elevi din clasa a VIII-a, scrisi in Cartea de Onoare a scolii, alaturi de multe generatii, incapand cu anul 1974.

Ne-am amuzat de un moment teatral prezentat de clasa aV-a A si de doua numere de dans, unul folcloric si altul modern, prezentat de elevii de la gimnaziu, membri ai Ansamblului April. Au dinamizat sala, au adus bucurie si au fost apladati indelung.

Au urmat clasele din gimnaziu, care, dupa ce culegeau diplomele, ca si cei de la primar, au vizitat “Targul” de ateliere si programe, reCREATIA DE VARA oferit de 8 ONG-uri pentru elevii nostri si altii din scolile sectorului 2, pentru vacanta de vara. Acest eveniment a fost organizat in spatiul Centrului de Resurse pentru Elevi si Parinti de la demisolul scolii noastre. Copii s-au inscris la cursuri de: dans, pictura, expres cultural, protectia mediului, antreprenoriat, origami, kirigami etc. Este prima vacanta cu asemenea oferta si speram, ca va fi una speciala pentru elevii nostri.

Vacanta de vis, va doresc dragi copii! Vara relaxanta, dragi colegi!

Prof. Violeta Dascalu

Director, Scoala Ferdinand I

 

Lasă un comentariu