Suntem si pe FaceBook

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Eminescu Forever

January 14, 2011 856hits

Vineri, 14 ianuarie 2011, a avut loc activitatea dedicată celebrării marelui poet naţional Mihai Eminescu, în cadrul parteneriatului dintre Şcoala nr. 64 „Ferdinand I", Şcoala nr. 85 „Vasile Bunescu" şi British School.

sc emin

Activitatea, coordonată de d-na directoare Violeta Dascălu, s-a desfăşurat în sala de festivităţi a Colegiului Naţional „Mihai Vitezul” şi a avut ca invitaţi pe poeta Camelia Voiculescu, din partea Uniunii Scriitorilor, părinţi ai elevilor din cele trei şcoli, cadre didactice.
Un moment deosebit l-a constituit prezentarea unui montaj, în format video, cu recitarea poeziei „La steaua” de către actorii Ionuţ Popescu şi Gabriela Bobeş.
Elevii şcolilor implicate au prezentat un program artistic care a cuprins recitări, dramatizări, cântece inspirate din lirica eminesciană, precum şi un moment coregrafic. Elevii Şcolii nr. 64 au fost îndrumaţi de dnele învăţătoare Sanda Ludoşanu, Simona Spirescu, Carmen Grigorescu, Aurica Pena, Corina Zaharia pentru ciclul primar şi de d-na prof. Anca Nicolescu şi domnul prof. Constantin Stănescu, pentru ciclul gimnazial. Un grup de cadre didactice a acompaniat grupul de recitatori, cântând melodiile pe versurile poeziilor ”Sara pe deal” şi „Pe lângă plopii fără soţ”.

Lasă un comentariu