Suntem si pe FaceBook

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Nouă situri ce vor fi adăugate pe lista de patrimoniul cultural european

March 2, 2018 1482hits

 

 Nouă situri ce vor fi adăugate pe  lista de patrimoniul cultural european 


 

     Comisia Europeană a decis pe 1 martie să acorde Marca Patrimoniului european la 9 situri ce marchează sau simbolizează lupta pentru istoria, integrarea, idealurile și valorile europene.

     Comisarul european pentru educație, cultură, tineret și sport, Tibor Navracsics, a declarat: “Uniunea Europeană este construită pe valori precum pace, libertate, toleranță și solidaritate. Acestea nu trebuie să fie considerate ca fiind un dat, trebuie să actionăm pentru a le păstra în fiecare zi. Toate siturile de pe lista de patrimoniul cultural european promovează aceste valori și ne amintesc de toți cei care au luptat să le instaureze și să le păstreze. Aștept cu nerăbdare să sărbătoresc cele nouă situri ce vor fi adăugate pe listă în timpul Anului european al patrimoniului cultural în 2018.

http://www.memorialsighet.ro/memorialul-sighet-pe-lista-patrimoniului-european/

 

Lasă un comentariu