Scoate eroul din tine!

May 11, 2017 944hits

„- Domnuu, a fost cea mai frumoasă zi de școală din viața mea!”

Asta îmi spuneau acum aproape un an zeci de copii după ce participaseră la cel mai mare eveniment sportiv al școlii - competiția sportivă de role, biciclete, skateboard de 1 iunie, ziua copilului. Peste 150 de puști și-au făcut curaj și s-au înscris în concurs, având ca suținători alți vreo 300 de colegi și vreo 100 de părinți. Am avut chiar și invitați regali, pe Alteța Sa Regală Principesa Maria a României, ocazie cu care a putut trăi alături de școala noastră un moment ce va rămâne pentru mult timp în amintirea celor prezenți.

A fost o zi plină de zâmbete, culoare, mișcare cu ajutorul celor de la Social Gym, muzică avându-i ca invitați pe cei de la Barbarosa, cu încurajări, cu sentimentul bucuriei de a fi aplaudat de sute de oameni. Aceea a fost ziua când am văzut cât de frumos poate uni sportul generații diferite, cum violența lasă loc fair-playului și cooperării, cum răbdarea poate lua loc furiei.

Și pentru că lucrurile frumoase merită retrăite anul acesta revenim cu cea mai tare competiție sportivă a cartierului, și da, va fi la Ferdinand. De astă dată vom fi mai mulți, mai uniți, mai bine pregătiți să facem față provocărilor. Ne deschidem porțile pentru 4 competiții sportive - maratonul veseliei unde alături de copii vor alerga atât profesorii cât și părinții sau bunicii copiilor, vom vedea cât de mult ne țin frânele și putem face viraje cu ajutorul bicicletelor, vom vedea cât de multă viteză pot prinde rolele și ne vom bucura să trăim emoțiile pe care ni le dau copii care fac scheme care mai de care mai spectaculoase cu ajutorul skateboardului. Tot ce ți-am povestit mai sus o pot face doar niște supereroi. Da, știu, iar auzi povestea asta plictisitoare deja, însă îți garantăm că pentru noi faptul că te vei trezi de la ora 7, faptul că vei face câteva zile pregătire pentru a face față competiției, faptul că îți vei stăpâni emoțiile și vei putea avea propriul tău moment de glorie sportivă în fața a sute de oameni face din tine un adevărat erou. Și da, scoate eroul din tine!

Când se va întâmpla toată treba asta fantastică? Miercuri, 31 mai, cu o zi înainte de 1 iunie, ziua când vei putea să te bucuri așa cum poate n-ai mai făcut-o de ceva vreme alături de familia ta căci tot e ziua copilului. Competiția începe la ora 8:30 cu maratonul veseliei după care continuăm cu celelalte probe. Orice copil poate participa la cel mult 2 probe plus maratonul, acolo unde îți recomandăm să vii cu toată familia, fie că e mama, tata, iubitul mamei sau iubita tatălui, bunicul, bunica, unchi, mătuși, frați, surori. Înscrierile se fac la fiecare clasă până în data de 25 mai, învățătorul sau dirigintele clasei ocupându-se de acest lucru. Vă încurajăm așadar să scotem fiecare dintre noi propriul supererou, un erou ce merită să fie cunoscut și aplaudat!

Pentru depănat amintiri de anul trecut ori dacă vrei să știi mai multe despre competiție ești bine venit la o disucție cu Vasile Brașovanu, învățătorul de la clasa a IV-a B, cel care coordonează evenimentul ;)

Iar pentru oamenii sau organizațiile care vor într-un fel sau altul să ne ajute (vom avea nevoie de apă potabilă, chiar multă apă căci va fi deja vară, fructe, premii sub formă de rechizite, cărți, articole sportive - de la tricouri, șepci, mingi, palete de tenis și orice altceva poate face bucuroși niște copii cu vârsta între 7 și 15 ani) îi invităm să scrie un e-mail la adresa This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , Vasile Brașovanu fiind persoana de contact.

scoate eroul_din_tine