Festivalul de Teatru, ediţia a VIII-a

April 11, 2017 654hits
Școala Gimnazială Ferdinand I vă invită la  Festivalul de Teatruediţia a VIII-a, ce se va desfăşura în Sala de Festivităţi a școlii în zilele de joi și vineri, 25-26 mai 2017. Anul acesta tematica va fi Călători în jurul lumii, pentru că lista partenerilor s-a mărit prin prezența Institutului de Științe ale Educației și Inspectoratului Școlar Județean Constanța. Precizăm faptul că această activitate este parte a protocolului de colaborarea din cadrul proiectului de cercetare Modalități de optimizare a intervențiilor educaționale pentru copiii care provin din familii de refugiați / beneficiază de protecție internațională inclus în planul de activitate pentru anul 2017 al Institutului de Științe ale Educației.

Ediția de anul acesta este dedicată refugiaților din Siria, care vor primi azil politic în centrele din țara noastră. Ne dorim prin intermediul  acestui spectacol să evidențiem diversitatea culturală, unicitatea fiecărui popor și capacitatea de a accepta diferențele care ne individualizează.

Festivalul se adresesază elevilor din clasele I-VIII din Bucureşti şi este împărţit în două secţiuni:

A. Secţiunea I: clasele I-IV (inclusiv clasa pregătitoare)

O piesă de teatru/ monolog (durata maximă 30 min.)

B. Secţiunea a II-a clasele V-VIII

O piesă de teatru/ monolog (durata maximă 30 min.)

Pentru participarea la concurs

Festivalul Concurs de Teatru pentru Elevi “Ferdinand I”, Ediţia a VIII-a se va desfăşura în Sala de Festivităţi a Şcolii Gimnaziale “Ferdinand I”, în perioada 25-26 mai 2017Şcoala organizatoare este situată în B-dul Gării Obor nr. 16, Bucureşti, sector 2, tel./fax: 0212525370.

Pentru participarea la concurs, fiecare şcoală desemnează trupele, prin transmiterea fişei de înscriere, online (nescanată, în format Microsoft Word), la adresa de mail:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Fișele vor fi trimise până în data de  15 mai 2017Persoana de contact din partea  organizatorilor este  prof. Banu Cătălina.

Fiecare trupă de teatru, cât şi participanţii individuali, trebuie să aibă în portofoliul de prezentare în mod obligatoriu caietul program şi afişul spectacolului. Acestea vor fi aduse în ziua spectacolului, inclusiv fişa de înscriere semnată şi ştampilată de către directorul şcolii/clubului din care provine trupa.

La concurs vor intra în competiţie toate trupele desemnate de şcolile interesate şi înscrise în concurs - fiecare şcoală poate fi reprezentată de o singură trupă/actor pentru fiecare secţiune.

Piesa de teatru se joacă în limba română, textele alese trebuie să reflecte vârsta şi preocupările interpreţilor, să nu conţină limbaj licenţios, acţiuni şi situaţii scenice nepotrivite vârstei lor. Scenariul va fi creație proprie sau adaptare din orice autor sau  din cultura universală.

Toţi participanţii şi susţinătorii lor sunt rugaţi să aibă pe tot parcursul festivalului un comportament civilizat şi de fairplay.

Responsabilitatea organizării şi desfăşurării Festivalului Concurs de Teatru pentru Elevi “Ferdinand I”, Ediţia a VIII-a, revine Şcolii Gimnaziale “Ferdinand I”, precum şi celorlalte şcoli participante, prin respectarea prevederilor prezentului regulament.

Şcoala Gimnazială “Ferdinand I” va asigura logistica necesară desfăşurării în cele mai bune condiţiuni a Festivalului Concurs de Teatru pentru Elevi “Ferdinand I”, Ediţia a VIII-a.

Se vor acorda următoarele categorii de premii:

Trofeul “Ferdinand I”

Premiul I – trupă/monolog (pentru fiecare secţiune: primar/gimnaziu)

Premiul II – trupă/monolog (pentru fiecare secţiune: primar/gimnaziu)

Premiul III – trupă/monolog (pentru fiecare secţiune: primar/gimnaziu)

Premiul pentru cel mai bun actor– în rol principal (pentru fiecare secţiune: primar/gimnaziu)

Premiul pentru cel mai bun actor– în rol secundar (pentru fiecare secţiune: primar/gimnaziu)

Premiul pentru originalitate

Premiul pentru cel mai bun afiş

Premiul pentru popularitate

Premiul pentru cele mai frumoase costume

Premiul Special al Juriului

Juriul Festivalului Concurs de Teatru pentru Elevi “Ferdinand I”, este alcătuit din personalităţi din lumea teatrului, care nu au îndrumat formaţii sau concurenţi individuali participanţi la concurs, reprezentanţi ai ISMB şi reprezentanţi ai comunităţii locale. Preşedintele juriul este o personalitate din lumea teatrului. Festivitatea de premiere va avea loc în Sala de Festivităţi a Şcolii Gimnaziale “Ferdinand I”, în data de 26 mai 2017.

Toţi participanţii vor primi diplome de participare semnate de Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti, preşedintele juriului şi directorul şcolii. Persoana de contact din partea organizatorilor – prof. Banu Cătălina, Tel: 0737093550

Atașat regăsiți fișa de înscriere și regulamentul festivalului.

Festivalul de_teatru