curs de formare

February 11, 2018 908hits

Pe locuri!...Fiți gata!...Start!

S-au încheiat 3 zile fantastice de curs în managementul relațiilor profesionale la Școala Comunicării ,,Ferdinand I,,. Oameni frumoși și dedicați și-au pus în comun eforturile pentru ca procesul educațional să fie un eveniment. Astfel s-a născut nevoia de relaționare autentică, sănătoasă, între colegi, cu părinții și cu elevii noștri.

IMG-20180211-WA0001

Cursul a fost îndrumat de un trainer minunat- Cristina Elena Neguț, care ne-a purtat pe fiecare dintre noi într-o ,,călătorie spre noi înșine. Componenta atractivă a călătoriei a constat în capacitatea de a explora propriul interior cu cel puțin aceeași curiozitate cu care descoperim frumosul și provocările într-o călătorie.,,

Pe parcursul acestor trei zile ne-am familiarizat cu Metoda ESPERE inițiată de Jacques Salome, metodă care ne-a furnizat instrumente și tehnici cu care să putem relaționa deschis, viu și eficient cu copiii la clasă, cu părinții lor și cu colegii din școală. De asemenea am aflat despre regulile de igienă relațională, am identificat sistemele antirelaționale SAPPE și despre simbolizare ca instrument al comunicării sănătoase.

IMG-20180211-WA0010

Călătoria noastră va continua cu 4 ateliere de lucru pentru profesori și o conferință pentru profesori și părinți.

IMG-20180211-WA0043

Suntem recunoscători pentru această oprtunitate și abia așteptăm să aplicăm la clasă cele dobândite!

IMG-20180211-WA0000