Festivalul de Creaţie şi Interpretare a Poeziei „Ianus”, ediţia a IV-a

February 13, 2017 623hits
1 Martie vine cu o veste bună: perioada de înscriere la cea de-a patra ediție a FESTIVALULUI DE CREAŢIE ŞI INTERPRETARE A POEZIEI “IANUS”, care va avea loc miercuri, 22 martie, s-a prelungit până la data de 12 martie. Vă așteptăm cu drag! Găsiți atașat informațiile necesare înscrierii.

O primăvară frumoasă!

Școala Gimnazială Ferdinand I vă invită la  Festivalul de Creaţie şi Interpretare a Poeziei „Ianus”, ediţia a IV-a, ce se va desfăşura în Sala de Festivităţi a școlii în ziua de miercuri, 22 martie 2017 (spectacolul de interpretare şi festivitatea de premiere).

Concursul se adresează elevilor din clasele I-VIII din Bucureşti.  Festivalul are drept drept scop stimularea creativităţii, a dezinvolturii în exprimare, inovaţia, spiritul de competiţie şi imaginaţia elevilor din învăţământul gimnazial, prin participarea acestora, în număr cât mai mare, la activităţi extraşcolare şi extracurriculare, activarea iniţiativelor din şcoli, promovarea ideilor originale şi a reprezentărilor copiilor din ciclul primar şi din ciclul gimnazial asupra şcolii.

Concursul se adresesază elevilor din clasele I-VIII din Bucureşti şi este împărţit în două secţiuni:

Nivel primar

Secţiunea creaţie

Secţiunea interpretare (a operelor literare sau a fragmentelor acestora)

Nivel gimnazial

Secţiunea creaţie

Secţiunea interpretare (a operelor literare sau a fragmentelor acestora);Writing

Pentru participarea la concurs:

La sectiunea creație -  Fiecare şcoală/ club şcolar desemnează participanţii, prin transmiterea fişei de înscriere (scanată, cu ştampila şi semnătura directorului unităţii) și a poeziilor, nescanate, în format Microsoft Word. Elevii concurenti pot participa cu 5-10 creaţii lirice sau epice, în versuri, în limba română şi/sau limba engleză. Materialele vor fi redactate cu Times New Roman, mărimea 12, la 1 ½ rânduri şi vor fi trimise pe email-ul This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. . Documentul va fi în format MS Word, și va fi trimis până pe data de 1 martie 2017 - participare indirectă.

La secțiunea interpretare - Fiecare şcoală/ club şcolar desemnează participanţii prin transmiterea fișei de înscriere (scanată, cu ştampila şi semnătura directorului unităţii) pe email-ul This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

Apoi va fi adus şi depus la secretariatul şcolii înregistrarea momentului artistic pe CD sau DVD, în limba română sau limba engleză, până pe data de 11 martie 2017. Elevii pot participa la concurs, individual sau în grup pentru interpretare (maxim 7 minute) – participare directă.

Persoana de contact din partea organizatorilor – prof. Drăgan Denisa.

La concurs vor intra în competiţie toti elevii care trimit textele poeziilor în format electronic, la secțiunea creație și/sau înregistrările video prezentate pe CD sau DVD, la secţiunea interpretare.

La ambele secţiuni ale concursului, se vor acorda următoarele categorii de premii:

A. Creaţie

• Premiul special al juriului

Primar: Premiul I, Premiul II, Premiul III, Menţiune

Gimnaziu: Premiul I, Premiul II, Premiul III, Menţiune

B. Interpretare

• Premiul special al juriului

Primar: Premiul I, Premiul II, Premiul III, Menţiune

Gimnaziu: Premiul I, Premiul II, Premiul III, Menţiune

Se va acorda, de asemenea, Marele Premiu al Festivalulului de creaţie şi interpretare a poeziei “Ianus”, ediţia a IV-a. Juriul decide, în funcţie de participanţi şi valoarea prezentării lor, dacă acordă toate premiile menţionate. Festivitatea de premiere va avea loc în Sala de Festivităţi a Şcolii Gimnaziale “Ferdinand I”, în data de 22 martie 2017. Toţi participanţii vor primi diplome de participare semnate de preşedintele juriului şi directorul şcolii.

Criterii de jurizare pentru selecţia câştigătorilor:

A. Creaţie

- autenticitate

- originalitate

- inventivitate creativă

- acurateţe gramaticală

- acurateţe stilistică

B. Interpretare

- claritatea rostirii (calitatea vocii, a vorbirii, a dicţiei);

- logica interpretarii (respectând structura textului-propoziţii, idei, cuvinte cheie, accente);

- inteligenţa – subtilitatea interpretării (reflectând înţelegerea textului);

- implicarea (gradul de implicare a interpretului în « povestea » pe care o prezintă);

- forţa transmiterii - impactul interpretării asupra spectatorului.

Şcoala organizatoare este situată în B-dul Gării Obor nr. 16, Bucureşti, sector 2, tel./fax: 0212525370.

Atașat regăsiți fișele de înscriere pentru secțiunea creație și secțiunea interpretare.