Educație cu dragoste

July 31, 2016 2111hits

images 1E ora 8 dimineață. Am ajuns la școală cu 20 de minute înainte de începerea cursurilor, pregătesc materialele pentru oră, îi primesc pe copii în clasă, întreb cine are nevoie de ajutor la teme, ori cine vrea să dea câteva ture de teren până începem orele. La 8 fix se sună și suntem toți în clasă. Ne dăm salutul specific și ne încărcăm cu energie pentru tot ce ne va aștepta astăzi.

Ne pregătim materialele, stabilim care sunt regulile pentru ca ora să se poată desfășura, aflăm cine este ucenicul zilei de astăzi ce mă va ajuta în gestionarea activităților. Pe fundal răsună timid orchestra condusă de Ennio Morricone. Astăzi este luni așa că le sunt dator copiilor cu o poveste trăită sau citită în weekend. Cum e ora de matematică și suntem la figuri geometrice le spun povestea cercului ce a adus multă fericire oamenilor pentru că au descoperit că uneltele, clădirile pe care le realizau puteau să fie și fără colțuri, puteau face jucării pentru copii fără ca aceștia să se rănească. Pentru că deja am intrat în subiectul lecției scriu obiectivele lecției pe tablă, ucenicul le citește cu glas tare iar la finalul orei va aproxima în procente îndeplinirea lor în funcție de cât și cum lucrează fiecare.

Copiii sunt întrebați ce obiecte ar putea fi transformate din obiecte ce au colțuri în obiecte rotunde. Aud în sală că uși, ferestre, căci așa au văzut ei în Inside out.

„- Domnuuu, și inima ar putea să fie un cerc, așa nu s-ar mai pierde iubirea, s-ar învârti mereu acolo!„

Ne luăm plastilină și facem obiecte, cât mai multe figuri geometrice care au colțuri apoi le reconstruim sub forma unor animale care în loc de picioare au câteva cercuri, păsări care în loc de aripi au 2 cercuri și tot așa. Îi văd pe cei care sunt kinestezici că au nevoie de mișcare așa că ne ridicăm în picioare și în echipe de 4 au de făcut cât mai multe cercuri folosindu-și degetele. La început e gălăgie, sunt unii care zic că nu pot apoi, după câteva minute îi vezi pe toți că nu știu cum să facă să mai adauge un cerc la echipa lor.

Ne așezăm în bănci. Avem de găsit cel puțin 10 animale care au o parte a corpului asemănătoare unui cerc. Se lucrează în pereche, aud cum apar dezbateri: ba că urechile elefantului nu-s tocmai rotunde, ba că petele gheparzilor în prea lunguiețe și tot așa. După ce-am umblat prin lumea animaleleor revenim la oameni și desenăm pe caiete un instrument care inițial avea forma unui pătrat, a unui triunghi sau a unui dreptunghi însă pe care noi îl putem transforma sub formă de cerc, păstrându-i utilitatea. Dacă le vezi creațiile zici că s-au născut cu toții tâmplari.

Text scris de Vasile Brașovanu, Învățător Teach for Romania la Școala Ferdinand I.