FESTIVALUL-CONCURS DE TEATRU PENTRU ELEVI “FERDINAND I” Ediţia a VII-a

April 18, 2016 2378hits

afis teatru

Şcoala românească s-a dovedit, în ultimii ani, un factor activ în promovarea unei imagini pozitive a societatii româneşti şi în evidenţierea valorilor culturale româneşti, în context national şi european. Formele diversificate de acţiune: parteneriate, schimburi de idei, vizite şi întâlniri ale factorilor de decizie şi acţiune, documentare, participarea la concursuri de interpretare artistică, competiţii teoretice şi practice pe teme ale valorilor româneşti şi europene au antrenat copii, tineri, profesori, părinţi, societatea civilă în realitatea existenţei împreună, toţi diferiţi, toţi egali, într-o Românie modernă, europeană.

Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti lansează pentru şcolile bucurestene invitaţia de a participa la o competiţie locală, acţiune care îşi propune să esenţializeze şi să deschidă perspective de cunoaştere în domeniul operei dramatice şi valorilor artei dramatice.

Festivalul-Concurs de teatru pentru elevi „Ferdinand I” are drept drept scop stimularea creativităţii, a dezinvolturii în exprimare, inovaţia, spiritul de competiţie şi a imaginaţiei elevilor din învăţământul gimnazial, prin participarea acestora, în număr cât mai mare, la activităţi extraşcolare şi extracurriculare, activarea iniţiativelor din şcoli, promovarea ideilor originale şi a reprezentărilor copiilor din ciclul primar şi din ciclul gimnazial asupra şcolii.

Festivalul Concurs de Teatru pentru Elevi “Ferdinand I”, Ediţia a VII-a se va desfăşura în Sala de Festivităţi a Şcolii Gimnaziale “Ferdinand I”, în perioada 26-27 mai 2016. Şcoala organizatoare este situată în B-dul Gării Obor nr. 16, Bucureşti, sector 2, tel./fax: 0212525370.

Pentru participarea la concurs, fiecare şcoală desemnează trupele, prin transmiterea fişei de înscriere, online (nescanată, în format Microsoft Word), la adresa de mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , până pe data de 15 mai 2016. Persoana de contact din partea organizatorilor este doamna director adjunct a Şcolii Gimnaziale “Ferdinand I” – prof. Doina Burtea.

theatre-and-masks