Colinde de primavara

April 11, 2016 738hits

Pentru copii, primavara inseamna libertatea jocului in aer liber, bucuria energiei debordante, a curajului si a prieteniei. Iata de ce, in ultima zi de martie, glasuri  vesele au rasunat la Scoala Ferdinand, din Bucuresti, unde derulam zilnic un program de Suport si Integrare Sociala pentru copii defavorizati. In prezent avem inscrisi in aceasta scoala 10 copii minunati si familiile acestora pe care sa le sprijinim.

Cu ocazia “Intalnirii cu  Primavara” , am avut alaturi de noi oaspeti speciali: Michael Carroll, presedintele si fondatorul Fundatiei Inocenti (SUA), Eileen McHenry, vicepresendinte Fundatia Inocenti (USA), doamna Director a Scolii Ferdinand, Violeta Dascalu si un domn invatator, Vasile Brasovanu. Au mai participat membrii echipei ce implementeaza zilnic programul- Alexandra Huh (psiholog) si Diana Petrariu (Asistent Social), colegi din echipa de lucru a filialei Inocenti Bucuresti (Alina Tomsa, Ioana Stefanescu, Valentina Maghirescu), acompaniati de voluntari (studenti la Facultatea de Medicina din Bucuresti).

In centru atentiei insa, au fost copiii ce ne-au incantat cu talentul si curajul lor. Acestia au fost indelung aplaudati de noi toti si incurajati sa isi dezvolte abilitatile in continuare !

Avem incredere ca, prin deschidre si parteneriate reale, putem sa oferim o sansa mai buna copiilor care  au nevoie de sprijin, incurajari, si mai ales, afectiune. Pentru asta suntem alaturi de cei mici si speram la un viitor mai luminos pentru ei!

Copy right: fotografii realizate de © Michael Carroll / ©Fundatia Inocenti

Valentina Maghirescu