Bucurii în prag de sărbătoare

December 22, 2015 1262hits

Sunt 3 luni de când am bucuria de a mă fi alăturat oamenilor extraordinari de la Școala Ferdinand I. Am descoperit lucrul acesta pentru a nu știu câta oară joi, 17 decembrie. Alături de alți profesori, învățători, copii din școală ne pregăteam pentru marele spectacol ce avea să înceapă în doar câteva ore. Era cred că ceasul 15, eu așteptam cadourile dulci venite de la niște oameni extraordinari care au dorit să aducă o bucurie celor mici. În școală era forfotă mare. Costume, beteală, globuri, scaune de aranjat, brad de împodobit, o ultimă repetiție, îndrumări cum să ne prezentăm pe scenă, toate acestea te făceau să simți că povestea pe care Crăciunul o aduce în viețile noastre an de an stătea să înceapă.

serbare 3

Se apropie ora 18. Încă de acum o oră eram prins în serbare, cu cei mici. Între timp venise și moșul, am vestit nașterea celui care ne va da poate cea mai mare lecție de bunătate față de semeni, copii veseli, părinți mândri de ceea ce au putut realiza micile chipuri cu suflete de îngerași. La 18:30 încheiem spectacolul în clasă, ne îndreptăm către marea scenă. Aici era deja forfotă mare. Grupuri de colindători, pitici îmbrăcați în personaje venite parcă din lumi îndepărtate, mici zâmbete pe fețele părinților, a bunicilor, a fraților, surorilor, celor dragi care au venit să vadă un spectacol făcut din suflet, de la oameni pentru oameni. Împreună cu 3 dintre supereroii din clasă ne pregăteam să vestim venirea noului an. Clopoței zornăiau, cu hăhăitul nu prea ne descurcam noi, versurile le mai bâjbâiam pe ici pe colo însă eram convins că pe scenă totul va fi mi-nu-nat. Eei, și așa a și fost. Ne-am bucurat, i-am bucurat pe toți cei care ne-au ascultat și aplaudat. Am trăit sincer și autentic întâlnirea cu sărăbătorile de iarnă, așa cum am crezut noi de cuviință.

V-aș spune mai multe însă m-am gândit să împărtășesc la lume doar o parte din trăirile, momentele frumoase petrecute în cele câteva ore. Sunt convins că sunt și alți profesori, alte doamne învățătoare care au ce povesti, cu ce vă bucura. Vă încurajez să veniți cu sufletul deschis, să ne cunoașteți, să fiți alături de noi, să modelăm împreună ființele care ne sunt dragi și în care ne punem dragostea și măiestria.

serbare 2Nu puteam să închei fără a vă spune câteva cuvinte despre un om care face ca minunile să se întâmple. Cu o energie cât pentru alți 3-4 oameni, cu visuri mărețe, cu multă dăruire și implicare, doamna Violeta Dascălu, omul sub care de ceva ani încoace sunt cârmuite destinele celor ce se află în clădirea construită din dorința regelui Ferdinand I, sădește semințe de bunătate, omenie, integritate în inimile și mințile noastre, ale celor ce suntem în această școală. Ar fi multe de spus însă pentru că urătorii, colindătorii stau să tragă la poartă fug să pregătesc nucile și colacii.

An nou cu bine să avem, cu pace și împlinire în sufletele și mințile noastre!

Cu multă prețuire,

Învățător Teach for Romania (clasa a III-a B)

Vasile Brașovanu

serbare 1