De 6 ori teatru

June 3, 2015 1179hits

Vineri, 29 mai 2015, s-a lăsat cortina peste cel de-a VI-a edtiție a Festivalului de teatru pentru elevi Ferdinand I, aflat sub Înaltul Patronaj al Altețelor Lor Regale Pricipesa Moștenitoare Margareta și Principele Radu al României.

A fost cea mai specială edițe! IGP2391 1

La deschidere, în data de 28 mai 2015, am fost onorați cu prezența Alteței Sale Regale Principesa Maria. Alături de Alteța Sa au luat parte Domnul Secretar General din Ministerul Educației Cercetării și Știintei, Gabriel Leahu, Domnul Consilier al Ministrului Educației Cercetării și Științei, Constantin Trăistaru, Doamna Inspector General Adjunct al ISMB Diana Melnic și Doamna Inspector pentru Învățământul Preșcolar ISMB, Sector 2, Florica Voica. Mulțumim frumos pentru că ne-ați fost alături!

Consiliul Local al Primăriei Sectorului 2 a fost reprezentat de Domnul Ion Dan Stanciu și Doamna Daniela Stanciu, precum și de Domnul Cezar Oprea. Le mulțumesc pentru prezență și pentru generozitatea cu care au asigurat premiile participanților.

Juriul a fost alcătuit, ca de fiecare dată, din domnul Boris Petroff, președinte și doamnele Crenguța Hariton, actriță la Teatrul C.I. Nottara și lect.univ.dr. UNATC I.L. Caragiale, Bogdana Darie, membri ai juriului.

Au urcat pe scenă 224 de elevi, îndrumțti de 22 profesori, reprezentând 18 școli și cluburi din București. Le mulțumesc pentru participare și pentru dăruirea de care au dat dovadă. Este un semnal clar, că această artă îi ajută pe elevi în formarea și evoluția lor. Le cultivă încrederea în ei înșiși, le învinge timiditatea, îi îndeamnă la lectură și mișcare. Adică, sănătate fizică, mentală și emoțională. Nu pot să nu adaug la cele dinainte menționate și cultivarea gustului pentru artă și prin artă.

IGP2469Trofeul Ferdinand I a fost câștigat de Trupa Joy de la Clubul Pink Art Stil, coordonată de doamna Gabriela Bobeș și de domnul Ionuț Popescu. Felicitări!

Mulțumesc pe această cale partenerilor media: SfatulParinților.ro., România Pozitivă.

Mulțumesc sponsorilor: Editurile Curtea Veche, CD Press, Cartea Daath, Sigma; PDE Strategii si Investiții, The Left Hand Catering și domnilor Consilieri Locali Ion Dan Stanciu și Cezar Oprea.

Vă așteptăm cu drag și la cea de-a VII-a ediție și vă invit să priviți imagini realizate prin amabilitatea domnului Ionuț Popa, părinte și administrator al site-ului școlii noastre.

Director,

Prof. Violeta Dascălu