Vizita Regelui Mihai al României

October 31, 2006 1855hits

În ziua de 31 octombrie 2006 şcoala noastră a primit vizita Majestăţilor Lor Regele Mihai şi Regina Ana a României, cu ocazia împlinirii a 80 de ani de la punerea pietrei de temelie a şcolii

Pregătirea vizitei a necesitat eforturi deosebite din partea întregului personal al şcolii, dar toate au fost coordinate cu măiestrie şi meticulozitate de d-na directoare Simona Cucu-Dumitrescu. Evenimentul a avut o rezonanţă deosebită, mai ales pentru semnificaţia anului 2006 pentru Casa Regală din România:

• 140 de ani de la instalarea monarhiei străine în România
  • 125 de ani de la proclamarea Regatului
  • aniversarea vârstei de 85 de ani ai Majestăţii Sale Regele Mihai al României

La această întâlnire au participat: Primarul Sectorului 2 – Neculai Onţanu; inspectori şcolari ai ISMB – inspectorul general: Cristian Alexandrescu, inspectorul cu activităţile educative: Elena Ştefan, inspectorul sector 2: Mihaela Ciho şi inspector pentru învăţământul primar: Maria Pantazescu; reprezentanţi ai Fundaţiei Principesa Margareta, profesori metodişti şi profesori de istorie din Municipiul Bucuresti.
Evenimentul a fost intens mediatizat, participând mai multe posturi de televiziune şi ziarişti din presa scrisă şi audio.

Activitatea a cuprins trei momente:

• primul – şi cel mai important – după intonarea imnului de stat şi a imnului regal “Trăiască regale”, apoi a cuvântului domnului primar Neculai Onţanu, s-a desfăşurat “Lecţia de istorie” din Sala de Festivităţi a şcolii – unde Regele Mihai a răspuns intrebărilor adresate de elevi. Mediatorul acestui dialog a fost d-na profesoară de istorie: Doina Burtea
  • al doilea moment l-a reprezentat vizita Majestăţilor Lor în sălile de clasă de la parter, iar elevii cls. I-IV s-au bucurat nespus să vadă în apropirea lor pe cel care a însemnat o importantă pagină de istorie a României
  • al treilea moment a fost dedicate întâlnirii Majestăţilor Lor cu cadrele didactice, în absenţa presei, în intimitatea bibliotecii şcolii.

Au fost purtate dialoguri, iar cei prezenţi i-au exprimat recunoştinţa pentru importantele realizări ale monarhiei in România. Majestăţile Lor au primit daruri simbolice de la elevii şcolii: obiecte realizate de ei şi un calendar cu activităţile şcolii.
Pentru noi, această vizită a fost un eveniment de neuitat, care ne-a onorat în mod deosebit şi care a probat posibilităţile noastre de a organiza şi de a desfăşura în condiţii excelente evenimente de o asemenea amploare.

Referinte:
  NewsIn