Festival de teatru

May 27, 2010 1268hits

În zilele de 27 şi 28 mai 2010 a debutat Festivalul de Teatru “Ferdinand I” pentru elevii claselor V-VIII. Festivalul s-a bucurat de Înaltul Patronaj al Alteţei Sale Regale Principele Radu al României.
 sc fest4

Concursul a cuprins mai multe secţiuni, pe categorii de vârstă (clasele I-IV şi V-VIII), dar şi pe genuri (monologuri şi piese de teatru). A fost iniţiat şi coordonat de d-na directoare Violeta Dascălu, iar persoana de contact a fost d-na director adjunct: Doina Burtea. Proiectul a primit un puternic sprijin din partea Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti, în special din partea d-nei Inspector General Adjunct – prof. Monica Anisie, d-nei Inspector pentru Proiecte Educaţionale - prof. Cristiana Mateiciuc, Inspector Limba Româna şi Limbi Clasice – prof. Amalia Stoenscu şi d-na Inspector pentru Învăţământul Primar – Sector 2 – Gabriela Chirean. De asemenea, un aport substanţial şi-au adus Primăria sectorului 2, Uniunea Scriitorilor din Bucureşti (prin preşedintele Horia Gârbea), Asociaţia parinţilor Şcolii cu cls. I-VIII nr. 64 “Ferdinand I”, diverşi sponsori.
     Din juriu au făcut parte profesionişti, cum ar fi Boris Petroff şi Crenguţa Hariton, studenţi la teatru - membrii ai trupei “Ocaua”-, dar şi profesori de limba engleză şi inspectori de specialitate: d-na Amalia Stoenescu şi d-na Gabriela Chiorean. În concurs s-au inscris 21 de trupe de la şcolile bucureştene, dar şi de la Clubul de Excelenţă “Dan Voiculescu” (coordonaţi de domnul Ovidiu Cuncea). În total, au petrecut pe scena şcolii noastre peste 200 de elevi, iar talentul lor a pus mari dificultăţi distinsului juriu. Şi cum totul e bine când se termină cu bine, festivitatea de premiere a recompensat mulţi elevi talentaţi si bucuria a fost enormă pentru toţi cei implicaţi. Evident că va urma o nouă ediţie, care se va desfăşura în zilele de 26 şi 27 mai 2011, când este aşteptat un număr şi mai mare de trupe şi elevi. Urăm de pe-acum mult succes celor care vor participa.