Suntem si pe FaceBook

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Activitati

 

ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I        
                
TABEL CU REZULTATELE ELEVILOR LA OLIMPIADA DE EDUCATIE TEHNOLOGICA
    FAZA PE SECTOR - proba scrisă,      17/02/2018 
 
    CLASA a V-a    
                
Nr.crt.    Numele  şi  prenumele    Şcoala de provenienţă    Punctaj obtinut    
1    ALEXE DENISA GEORGIANA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.307    ABSENTA    
2    BÂRZU ANASTASIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.307    ABSENTA    
3    CAMBOLANT SELAMI EDIP    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    8,90    
4    CARAȘOL MARIA-VICTORIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.66    7.00    
5    CHIRITOIU ALEXIA-ANDREEA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    7.00    
6    CIORANEANU ANA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.56    8,60    
7    DONOSE ILINCA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.56    6,60    
8    DUMITRU DARIA PATRICIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.62    6.00    
9    FĂTU ANTONIA MARIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.62    7.00    
10    MALIȘ TEDORA    COLEGIUL NAȚIONAL VICTOR BABEȘ    ABSENTA    
11    MATEESCU NICOLAE    ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I    7,90    
12    MATEI ALEXANDRA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I    7,90    
13    MAZILU BIANCA-NICOLE    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    7,30    
14    NAN VICTOR    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    6,70    
15    SOCATE RALUCA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ EMIL RACOVIȚĂ    7,60    
16    VOICU BIANCA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ EMIL RACOVIȚĂ    6,75    
                
    CLASA a VI-a    
                
Nr.crt.    Numele  şi  prenumele    Şcoala de provenienţă    Punctaj obtinut    
1    ARABELEA ALESSIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I    7,20    
2    BEJENARIU DENISA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    3,90    
3    BERCARU DIANA-ELENA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.66    6,20    
4    CALDARE MAIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRE GHELMEZ    3,30    
5    CAZAN-COMȘA MIHAI    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.307    3,80    
6    DINCĂ ALEXANDRU LUCA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    8,30    
7    IONESCI LUCA-RAREȘ    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    5.00    
8    IONIȚĂ CLAUDIU    ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRE GHELMEZ    8,10    
9    KELMER DAVID    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.56    8,20    
10    MAIER LORENA-CRISTINA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.66    3,70    
11    MARIN MĂDĂLINA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ MARIA ROSETTI    ABSENTA    
12    MARINESCU RALUCA MARIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    4,60    
13    MIHALE MARA IANULA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ MARIA ROSETTI    4,60    
14    MIRCEA DANIEL    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.31    8,80    
15    NASTASE MATEI GABRIEL    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.56    3,40    
16    OLTEANU DIANA MARIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.307    7,80    
17    PARASCHIVEI ȘTEFANIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I    3.00    
18    ȘERBAN MARIA    COLEGIUL NAȚIONAL VICTOR BABEȘ    ABSENTA    
                
    CLASA a VII-a    
                   
Nr.crt.    Numele  şi  prenumele    Şcoala de provenienţă    Punctaj obținut    
1    ARDELEANU ROXANA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I    4,60    
2    BALAN ALIN CRISTIAN    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    8.00    
3    BARBU MATEI    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    7.00    
4    EFTIMIE LUCA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ MARIA ROSETTI    4,70    
5    ION ELENA TEODORA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.56    4,80    
6    ISTRATE IRINA-MARIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    4,70    
7    MEREUȚĂ MATEI    ȘCOALA GIMNAZIALĂ MARIA ROSETTI    5,10    
8    PĂCURARU MIHAI    ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I    4,50    
9    PÎRLECI CRISTIAN    ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRE GHELMEZ    6,10    
10    RIZESCU STEFAN-IULIAN    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.56    7,30    
11    ROȘOIU ANCA-IOANA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    6,40    
12    ȘERBA IOANA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRE GHELMEZ    ABSENTA    
                
    CLASA a VIII-a    
                   
Nr.crt.    Numele  şi  prenumele    Şcoala de provenienţă    Punctaj obtinuţ    
1    ANGHEL VLAD ANDREI  VALENTIN    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.24    4,80    
2    BADEA ANDREI    ȘCOALA GIMNAZIALĂ MARIA ROSETTI    5,70    
3    DĂNCĂESCU MIHAI    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    8,80    
4    OPREA MARIA ELENA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    5,60    
5    RĂDULESCU MIRUNA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ MARIA ROSETTI    3,70    
6    VLAD-CRAIOVEANU-MOTOMANCEA MARA ATENA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    8,30  

 

Luna noiembrie aduce în București șase reprezentații ale spectacolului „CINE SUNT EU”. Aceste manifestări artistice sunt realizate în cadrul proiectului Cartierul de Dans, produs de Asociația Secția de Coregrafie și finanțat în cadrul programului cultural București Oraș Participativ de către Primăria Municipiului București prin Centrul Cultural al Municipiului București ARCUB.

Spectacolul “CINE SUNT EU” este rezultatul mai multor ateliere de dans contemporan, muzică, teatru și canto de care 11 elevi ai Școlii Ferdinand I din București au beneficiat în perioada 25 septembrie -3 noiembrie 2017 sub îndrumarea unei echipe de artiști coordonatori: coregrafii Daniela Sima, Raluca Popa, Florin Munteanu, actrița Irina Bucescu și profesoara de canto Alexa Niculae. Este un spectacol cu și despre copii, cu și despre căutarea identitătii, cu și despre drumul inițiatic pe care fiecare dintre noi, indiferent de varstă, îl parcurge către sine insăsi. Sunteți invitați să urmăriți o poveste despre iubire, familie, prietenie, dezacordul dintre propriul eu și ceilalți, depăsirea anumitor blocaje, prin curaj și sprijinul celor din jur.

Ioana Macarie, cea care semnează regia coregrafică a acestui spectacol, a creat un liant între momentele rezultate în timpul atelierelor, reușind să monteze în cadrul unui spațiu scenic ce se transformă în spațiul mental al performerului, o manifestare artistică originală care unește vocile acestor copii, atrăgand atenția asupra importanței unei familii armonioase în dezvoltarea sătoasă a copiilor.

CINE SUNT EU” spectacolul de teatru-dans pentru copii și adulți

Data: miercuri 08.11, vineri 10.11 și luni 13.11, orele 16.00 și 18.00

Locul de desfășurare: Școala Ferdinand I , București

Cu: Alex Marian Ivan, Ana Maria Harbor, Lavinia Doncilă, Gabriela Roxana Barbur, Larisa Lăbus, Jesica Iancu, Ștefania Paraschivei, Daria Morariu, Nedelea Angelica, Ovidiu Sârbu, Carmen-Maria Soare

Regie: Ioana Macarie II Coregrafie: Daniela Sima, Raluca Popa, Florin Munteanu II Actorie: Irina Bucescu II Canto: Alexa Niculae II Costume: Irina Cangeopol II Sound design: Temple Invisible

Durata: 30-35 minute Intrarea este liberă!

______ Cine sunt_eu_200


Proiectul internațional ”Steam Decks” își propune să construiască o punte între pedagogia tradițională și cea modernă folosind atributele forte ale acestor două viziuni educaționale.

Pedagogia clasică se bazează pe cunoaștere declarativă( Ce?), explicații și memorare, în timp ce pedagogia modernă urmărește cunoașterea procedural (cum?), proiectele, cercetarea și învațarea prin experiență. Cunoașterea declarativă ar trebui să fie contextualizată și dezvoltată în mod creativ și distractiv; ar trebui adaptată la propriile noastre interese.

Pentru a răspunde acestei provocări, Steam Decks recurge la metoda jocului virtual – gamification – aplicat la diverse comunități de învățare – clasa, școala, familia – într-un context prietenos pentru elevii generației ”digitale”.

 

Concret, copiii vor utiliza carduri cu informații din diferite domenii, învățând prin comparare numerică și prin îmbinarea imaginilor cu date precise. De asemenea, vor avea posibilitatea de a participa la dezvoltarea jocului prin crearea de carduri în domeniile preferate. 

Prima întâlnire a avut loc la Paris în 2-3 februarie, ocazie cu care s-au trasat direcțiile de dezvoltare, s-au prezentat termene, platforma de lucru, bugetele, am ales domeniile de construcție a cardurilor și am pilotat documentarea temei noastre,Transporturile. 

Partenerii acestui proiect internațional sunt: Universitatea Deusto, Bilbao, Spania - coordonator; Fundation Educativa ACI Escaves SC – Fatima, Bilbao, Spania; Duchess, Franța; Forderverein des Gymnasium Babelsberg e. V, Potsdam, Germania; Școala Gimnazială Ferdinand I, București, România.

afis steam_deks

În perioada 30.03 - 08.04.2016 părinții ce au copii care împlinesc vârsta de 6 ani până la 31.08.2016 îi pot înscrie la clasa pregătitoare pentru anul 2016-2017.

Acte necesare :

- copie certificat naștere legalizată + copie simplă

- copie buletine părinți

- adeverință medic familie (în care se specifică APT ȘCOLARIZARE + vaccinuri)

- 2 poze tip buletin

- folie plastic

Copiii care împlinesc vârsta de 6 ani după 01.09.2016 vor merge la evaluarea psihomatică la CMBRAE în cadrul Școlii Gimnaziale NR. 145.

Număr locuri libere pentru etapa a II-a: 18.

Pentru cei care nu se află în circa școlară de adus acte doveditoare conform criterii:

Criteriul specific: Bunicii sau rude apropiate ale școlarului au domiciliul în circumscripția unității școlare.

Documente justificative: copie carte de identitate bunici/rude

Criteriul specific: locul de muncă al susținătorului/susținătorilor legali se află în circumscripția școalară.

Documente justificative: adeverință de la locul de muncă.

Criteriul specific: Unul dintre părinți/frați a absolvit unitatea școlară.

Documente justificative: copie actul de studii.

Atașat regăsiți și procedura operațională privind repartizarea copiilor pe locurile disponibile în a doua etapă de înscriere pentru clasa pregătitoare în anul școalr 2016-2017.

 

PROGRAM

PREGĂTIRE SUPLIMENTARĂ PENTRU EVALUAREA NAȚIONALĂ

CLASELE  a VIII –a

CLASA

DISCIPLINA

Ziua și ora

PROFESOR

VIII A

LIMBA ROMANA

Marți, 14-15

Stanciu Michaela

VIII A

MATEMATICĂ

Luni  14 - 15

Drăgan Denisa

VIII B

LIMBA ROMANA

Marți, 14-15

Mihală Mirela

VIII B

MATEMATICĂ

Luni 16 - 17

Popa Olga

VIII C

LIMBA ROMANA

Marți, 14-15

Stanciu Michaela

VIII C

MATEMATICĂ

Luni  14 - 15

Drăgan Denisa

 

Director,

Dascălu Violeta