Activitati

În perioada 30.03 - 08.04.2016 părinții ce au copii care împlinesc vârsta de 6 ani până la 31.08.2016 îi pot înscrie la clasa pregătitoare pentru anul 2016-2017.

Acte necesare :

- copie certificat naștere legalizată + copie simplă

- copie buletine părinți

- adeverință medic familie (în care se specifică APT ȘCOLARIZARE + vaccinuri)

- 2 poze tip buletin

- folie plastic

Copiii care împlinesc vârsta de 6 ani după 01.09.2016 vor merge la evaluarea psihomatică la CMBRAE în cadrul Școlii Gimnaziale NR. 145.

Număr locuri libere pentru etapa a II-a: 18.

Pentru cei care nu se află în circa școlară de adus acte doveditoare conform criterii:

Criteriul specific: Bunicii sau rude apropiate ale școlarului au domiciliul în circumscripția unității școlare.

Documente justificative: copie carte de identitate bunici/rude

Criteriul specific: locul de muncă al susținătorului/susținătorilor legali se află în circumscripția școalară.

Documente justificative: adeverință de la locul de muncă.

Criteriul specific: Unul dintre părinți/frați a absolvit unitatea școlară.

Documente justificative: copie actul de studii.

Atașat regăsiți și procedura operațională privind repartizarea copiilor pe locurile disponibile în a doua etapă de înscriere pentru clasa pregătitoare în anul școalr 2016-2017.

PREGĂTIRE SUPLIMENTARĂ PENTRU EVALUAREA NAȚIONALĂ

Drăgan Denisa

Director,

Dascălu Violeta

Școala a fost și va fi locul în care ne formăm și ne exersăm calitatea de cetătean. Din dorința de a contribui la o mai bună înțelegere a democrației românești, Vasile Brasovanu, invătător Teach for Romania din cadrul școlii noastre și-a lansat în cadrul Târgului Internațional de carte Gaudeamus 2015 cartea Calitatea democrației și cultura politică în România.      Evenimentul ce a avut loc duminică, 22 noiembrie, ora 17:30, sala Bursa de contacte din cadrul Romexpo.

Iată ce spune Oana Băluță, unul din oamenii pe care îi recomandă implicarea activă în spațiul public atât din poziția de conferențiar universitar cât și din aceea de militantă pentru drepturile femeii, despre volum:

"Pe fondul creşterii civismului în România ultimilor ani, al asumării cetăţeniei active şi al participării neconvenţionale (proteste, petiţii ş.a.), un volum care să se uite cu atenţie la cultura politică participativă, socializarea politică, capitalul social, societatea civilă şi la formele pe pe care le îmbracă participarea cetăţenilor este binevenit. În opinia mea, Calitatea democraţiei şi cultura politică în România îşi găseşte utilitatea în viaţa academică, dar nu exclusiv. Publicul acestei cărţi este unul variat întrucât volumul poate fi bun reper pentru studenţi, dar şi pentru cei care activează în organizaţii nonguvernamentale ori pentru jurnalişti şi indivizi interesaţi să îşi explice noţiuni care, poate, le animă viaţa în mod conştient."

afis lansare

Ziua Internaționala a Copilului

sc 1iun1

De Ziua Internaționals a Copilului s-au intalnit parinti si copii in cadrul spectacolului ,,Carnavalul ECO’’.
  Au participat elevii claselor a IIa A,B si C indrumati de doamnele inv. Corina Zaharia, Nicoleta Marin si Mihaela Bica

În zilele de 27 şi 28 mai 2010 a debutat Festivalul de Teatru “Ferdinand I” pentru elevii claselor V-VIII. Festivalul s-a bucurat de Înaltul Patronaj al Alteţei Sale Regale Principele Radu al României.
 sc fest4

Concursul a cuprins mai multe secţiuni, pe categorii de vârstă (clasele I-IV şi V-VIII), dar şi pe genuri (monologuri şi piese de teatru). A fost iniţiat şi coordonat de d-na directoare Violeta Dascălu, iar persoana de contact a fost d-na director adjunct: Doina Burtea. Proiectul a primit un puternic sprijin din partea Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti, în special din partea d-nei Inspector General Adjunct – prof. Monica Anisie, d-nei Inspector pentru Proiecte Educaţionale - prof. Cristiana Mateiciuc, Inspector Limba Româna şi Limbi Clasice – prof. Amalia Stoenscu şi d-na Inspector pentru Învăţământul Primar – Sector 2 – Gabriela Chirean. De asemenea, un aport substanţial şi-au adus Primăria sectorului 2, Uniunea Scriitorilor din Bucureşti (prin preşedintele Horia Gârbea), Asociaţia parinţilor Şcolii cu cls. I-VIII nr. 64 “Ferdinand I”, diverşi sponsori.
     Din juriu au făcut parte profesionişti, cum ar fi Boris Petroff şi Crenguţa Hariton, studenţi la teatru - membrii ai trupei “Ocaua”-, dar şi profesori de limba engleză şi inspectori de specialitate: d-na Amalia Stoenescu şi d-na Gabriela Chiorean. În concurs s-au inscris 21 de trupe de la şcolile bucureştene, dar şi de la Clubul de Excelenţă “Dan Voiculescu” (coordonaţi de domnul Ovidiu Cuncea). În total, au petrecut pe scena şcolii noastre peste 200 de elevi, iar talentul lor a pus mari dificultăţi distinsului juriu. Şi cum totul e bine când se termină cu bine, festivitatea de premiere a recompensat mulţi elevi talentaţi si bucuria a fost enormă pentru toţi cei implicaţi. Evident că va urma o nouă ediţie, care se va desfăşura în zilele de 26 şi 27 mai 2011, când este aşteptat un număr şi mai mare de trupe şi elevi. Urăm de pe-acum mult succes celor care vor participa.