Activitati

În urma primei etape de înscrieri pentru clasa pregătitoare a anului școlar 2017-2018, din totalul de 75 de locuri au fost ocupate 50. Va urma în curând o a doua etapă de înscrieri. Atașat regăsiți lista copiilor admiși.

Proiectul internațional ”Steam Decks” își propune să construiască o punte între pedagogia tradițională și cea modernă folosind atributele forte ale acestor două viziuni educaționale.

Pedagogia clasică se bazează pe cunoaștere declarativă( Ce?), explicații și memorare, în timp ce pedagogia modernă urmărește cunoașterea procedural (cum?), proiectele, cercetarea și învațarea prin experiență. Cunoașterea declarativă ar trebui să fie contextualizată și dezvoltată în mod creativ și distractiv; ar trebui adaptată la propriile noastre interese.

Pentru a răspunde acestei provocări, Steam Decks recurge la metoda jocului virtual – gamification – aplicat la diverse comunități de învățare – clasa, școala, familia – într-un context prietenos pentru elevii generației ”digitale”.

Concret, copiii vor utiliza carduri cu informații din diferite domenii, învățând prin comparare numerică și prin îmbinarea imaginilor cu date precise. De asemenea, vor avea posibilitatea de a participa la dezvoltarea jocului prin crearea de carduri în domeniile preferate.

Prima întâlnire a avut loc la Paris în 2-3 februarie, ocazie cu care s-au trasat direcțiile de dezvoltare, s-au prezentat termene, platforma de lucru, bugetele, am ales domeniile de construcție a cardurilor și am pilotat documentarea temei noastre,Transporturile.

Partenerii acestui proiect internațional sunt: Universitatea Deusto, Bilbao, Spania - coordonator; Fundation Educativa ACI Escaves SC – Fatima, Bilbao, Spania; Duchess, Franța; Forderverein des Gymnasium Babelsberg e. V, Potsdam, Germania; Școala Gimnazială Ferdinand I, București, România.

afis steam_deks

În perioada 30.03 - 08.04.2016 părinții ce au copii care împlinesc vârsta de 6 ani până la 31.08.2016 îi pot înscrie la clasa pregătitoare pentru anul 2016-2017.

Acte necesare :

- copie certificat naștere legalizată + copie simplă

- copie buletine părinți

- adeverință medic familie (în care se specifică APT ȘCOLARIZARE + vaccinuri)

- 2 poze tip buletin

- folie plastic

Copiii care împlinesc vârsta de 6 ani după 01.09.2016 vor merge la evaluarea psihomatică la CMBRAE în cadrul Școlii Gimnaziale NR. 145.

Număr locuri libere pentru etapa a II-a: 18.

Pentru cei care nu se află în circa școlară de adus acte doveditoare conform criterii:

Criteriul specific: Bunicii sau rude apropiate ale școlarului au domiciliul în circumscripția unității școlare.

Documente justificative: copie carte de identitate bunici/rude

Criteriul specific: locul de muncă al susținătorului/susținătorilor legali se află în circumscripția școalară.

Documente justificative: adeverință de la locul de muncă.

Criteriul specific: Unul dintre părinți/frați a absolvit unitatea școlară.

Documente justificative: copie actul de studii.

Atașat regăsiți și procedura operațională privind repartizarea copiilor pe locurile disponibile în a doua etapă de înscriere pentru clasa pregătitoare în anul școalr 2016-2017.

PREGĂTIRE SUPLIMENTARĂ PENTRU EVALUAREA NAȚIONALĂ

Drăgan Denisa

Director,

Dascălu Violeta

Școala a fost și va fi locul în care ne formăm și ne exersăm calitatea de cetătean. Din dorința de a contribui la o mai bună înțelegere a democrației românești, Vasile Brasovanu, invătător Teach for Romania din cadrul școlii noastre și-a lansat în cadrul Târgului Internațional de carte Gaudeamus 2015 cartea Calitatea democrației și cultura politică în România.      Evenimentul ce a avut loc duminică, 22 noiembrie, ora 17:30, sala Bursa de contacte din cadrul Romexpo.

Iată ce spune Oana Băluță, unul din oamenii pe care îi recomandă implicarea activă în spațiul public atât din poziția de conferențiar universitar cât și din aceea de militantă pentru drepturile femeii, despre volum:

"Pe fondul creşterii civismului în România ultimilor ani, al asumării cetăţeniei active şi al participării neconvenţionale (proteste, petiţii ş.a.), un volum care să se uite cu atenţie la cultura politică participativă, socializarea politică, capitalul social, societatea civilă şi la formele pe pe care le îmbracă participarea cetăţenilor este binevenit. În opinia mea, Calitatea democraţiei şi cultura politică în România îşi găseşte utilitatea în viaţa academică, dar nu exclusiv. Publicul acestei cărţi este unul variat întrucât volumul poate fi bun reper pentru studenţi, dar şi pentru cei care activează în organizaţii nonguvernamentale ori pentru jurnalişti şi indivizi interesaţi să îşi explice noţiuni care, poate, le animă viaţa în mod conştient."

afis lansare