Administrator

23 ianuarie 2018- Școala Gimnazială ,,Ferdinand I,,- Joc și joacă, voie bună, relaxare, ritm și mișcare, muzică, COPILĂRIE. Toate acestea s-au întâmplat cu ocazia desfășurării cercului pedagogic al învățătorilor de la clasele pregătitoare, I și a II a, din sectorul 2. Tema cercului a fost ,,Joc și joacă- modalități de învățare prin joc la elevii de ciclul primar,,

IMG 5659_1

Antoine de Saint-Exupery spunea că,, Toți oamenii mari au fost la început copii, doar că prea puțini dintre ei își mai aduc aminte,,

Scopul întâlnirii noastre a fost chiar de a readuce în scenă și în sufletele celor prezenți copilăria cu toate emoțiile și trăirile ei, exuberanța și bucuria jocului.

IMG 5639_14

IMG 5667_15

Activitatea s-a desfășurat pe mai multe ateliere unde oameni dragi și inimoși ai școlii noastre au prezentat cele mai interesante jocuri pe care ei le-au aplicat deja la clasă , iar copiii sunt foarte fericiți când le joacă.

Jocurile au nume interesante- ,,Strălucește!,, ,,Buzzz!,, Vaporul meu vine de la Londra...,, Cercul călător,, ,,Palmă, pumn , închis,, Indienii,, Continuă tabloul,, ,, La ce folosește?,, etc. Nu puteam începe activitatea fără un exercițiu outdoor în grădină și în curtea școlii, în cadrul căruia participanții s-au identificat cu un obiect din natură, un sunet, o mireasmă, apoi au explicat alegerea făcută.

IMG 5836_6

IMG 5816_7

IMG 5810_8

IMG 5797_9

thumbnail2

IMG 5805_11

După exersarea tuturor jocurilor, după râs și voie bună, a urmat partea în care am avut de completat Mascota gândurilor bune- momentul de feedback. Spre surprinderea noastră activitatea a avut un succes nesperat și toți participanții au scris că își doresc să participe la viitoare activități de genul acesta. Au scos în evidență interactivitatea, participarea directă, utilitatea jocurilor, creativitatea și spontaneitatea conducătorilor de ateliere și mai ales bogăția de jocuri prezentate.

IMG 5909_12

Finalul a pus sub semnul Unirii – toți participanții ne-am strâns într-o Horă a Unirii și ,,am dat mână cu mână, cei cu inima română,,.

IMG 5971_13

IMG 5976_5

(1368)

afis de_craciun1

Pentru că se apropie Sărbătorile și se încheie un an,  vom petrece împreună cu  cei mai dedicați și implicați colaboratori luni, 18.12.2017, ora 19.00, la noi.  Vom cinsti datinile noastre străbune!

(1664)

Un an magic 2017
A început și se termină cel mai complex an trăit până acum. Nu doar al meu, ci al nostru! O comunitate care a devenit conștientă de valoarea și puterea ei. Să recapitulăm:
Sfărșit de ianuarie și început ce februarie – pregătim și trăim primele întâlniri din Proiectul Erasmus+ STEAM DECKS -learning steam through online platform, social learning and content co-creation – Paris ( coordonat de Spania) și Proiectul Școli conectate la comunitate – București (coordonat de FNO)
- Martie – Ediția a IV-a a Festivalului de creație și interpretare a poeziei IANUS; Încheiem Proiectul Semnele comorii ( am învățat limbajul semnelor!; i participăm la Harta senzorială a Bucureștilui; Proiectul Creștem împreună
- Aprilie – Târgul de Paști – comunitatea participă cu bucurie; Ia ființă Asociația părinților Creștem copii fericiți; Avem Patrulă școlară; Vizită reciprocă Școala Viscri și noi
- Mai – Ziua familiei; ediția a VIII-a a Festivalului de teatru Ferdinand I; Ziua Internațională a Copilului 1 Iunie
- Iunie- Conferința Internațională FIEdu - Ploiești - pentru prima dată, toți elevii din clasele a VIII-a care participă la Evaluarea Națională sunt admiși
- Septembrie – deschidem anul școlar cu participarea Alteței Sale Principesa Maria
- Octombrie – Festivalul toamnei – ediția a III-a; întâlnire la Potsdam pentru proiectul STEAM DECKS ; Proiect – MakEY – Academie spațială – pilot internațional de impact asupra copiilor privind programarea la vârste mici; primul Club de Debate din școală; parteneriat Danemarca, de la VIA University College; Pilotare Pauza de joacă pentru profesori; Patrimoniul UNESCO din România adus de Școala de la Piscu – cu Virgil Scipcariu
- Noiembrie - „CINE SUNT EU” spectacol în Proiectului Cartierul de Dans, produs de Asociația Secția de Coregrafie cu elevii noștri; a III-a ediție a Turneului de șah organizat de Asociația Împreună reușim; Conferință Arhitecții educației- Cluj Napoca în Proiectul Creștem împreună
- Decembrie – Târgul de Crăciun ; Sărbătoare pentru comunitate.
Muțumim comunității noastre formată din părinți, elevi, cadre didactice, ONG-uri, instituții de stat și private.
La mulți ani oameni frumoși! Voi dați valoare locului în care ne întâlnim – ȘCOALA
31 decembrie 2017
Violeta Dascălu

(989)

Welcome Christmas! - Christmas Cards Exchange Project

Elevii clasei a V-a A de la Scoala Gimnazială Ferdinand I, București, au participat la proiectul eTwinning Welcome Christmas! - Christmas Cards Exchange Project, alături de elevi din Starachowice – Polonia, Breclav – Republica Cehă și Pontchâteau – Franța. În cadrul proiectului au fost confecționate și trimise felicitări de Crăciun. Urările au fost scrise în limba engleză și în limba maternă a fiecărui participant.

25627349 1911189545561079_1341070339_n

B

Proiectul a fost coordonat de Wojciech Gąsowski (fondator), Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach, Starachowice Poland, Karine RICHARD, Collège Saint-Martin, Pontchâteau France, Veronika Ziková Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Břeclav, příspěvková organizace, Břeclav Czech Republic și LAURA CROITOR (fondator) Școala Gimnazială ”Ferdinand I”, București Romania.

Untitled

(1142)