Suntem si pe FaceBook

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Administrator

Administrator

 

 

În 3-4 noiembrie au avut loc, la Cluj, proiectul „Școli conectate la comunitate” și Conferința ,,Arhitecții Educației”. Scopul acestor întâlniri fiind acela de a reuni experți din domeniul educațional de la nivel internațional și local .

De la școala ,,Ferdinand I” au participat d-na director Violeta Dascălu și dna prof. Crina Niță care au fost alături de oameni pasionați de învățare, preocupați de educație și deschiși să împărtășească diferite idei și metode ce au ca scop educația elevilor.

Suntem onorați că putem participa în procesul de schimbare a educației din România.

thumbnail

thumbnail1

thumbnail2

thumbnail4

(1612)
(0)

 

Luna noiembrie aduce în București șase reprezentații ale spectacolului „CINE SUNT EU”. Aceste manifestări artistice sunt realizate în cadrul proiectului Cartierul de Dans, produs de Asociația Secția de Coregrafie și finanțat în cadrul programului cultural București Oraș Participativ de către Primăria Municipiului București prin Centrul Cultural al Municipiului București ARCUB.

Spectacolul “CINE SUNT EU” este rezultatul mai multor ateliere de dans contemporan, muzică, teatru și canto de care 11 elevi ai Școlii Ferdinand I din București au beneficiat în perioada 25 septembrie -3 noiembrie 2017 sub îndrumarea unei echipe de artiști coordonatori: coregrafii Daniela Sima, Raluca Popa, Florin Munteanu, actrița Irina Bucescu și profesoara de canto Alexa Niculae. Este un spectacol cu și despre copii, cu și despre căutarea identitătii, cu și despre drumul inițiatic pe care fiecare dintre noi, indiferent de varstă, îl parcurge către sine insăsi. Sunteți invitați să urmăriți o poveste despre iubire, familie, prietenie, dezacordul dintre propriul eu și ceilalți, depăsirea anumitor blocaje, prin curaj și sprijinul celor din jur.

Ioana Macarie, cea care semnează regia coregrafică a acestui spectacol, a creat un liant între momentele rezultate în timpul atelierelor, reușind să monteze în cadrul unui spațiu scenic ce se transformă în spațiul mental al performerului, o manifestare artistică originală care unește vocile acestor copii, atrăgand atenția asupra importanței unei familii armonioase în dezvoltarea sătoasă a copiilor.

CINE SUNT EU” spectacolul de teatru-dans pentru copii și adulți

Data: miercuri 08.11, vineri 10.11 și luni 13.11, orele 16.00 și 18.00

Locul de desfășurare: Școala Ferdinand I , București

Cu: Alex Marian Ivan, Ana Maria Harbor, Lavinia Doncilă, Gabriela Roxana Barbur, Larisa Lăbus, Jesica Iancu, Ștefania Paraschivei, Daria Morariu, Nedelea Angelica, Ovidiu Sârbu, Carmen-Maria Soare

Regie: Ioana Macarie II Coregrafie: Daniela Sima, Raluca Popa, Florin Munteanu II Actorie: Irina Bucescu II Canto: Alexa Niculae II Costume: Irina Cangeopol II Sound design: Temple Invisible

Durata: 30-35 minute Intrarea este liberă!

______ Cine sunt_eu_200


(786)
(0)

24796396 2001658663382055_3787444576275437102_n

 

              Școala noastră deplânge trecerea în neființă a Majestății Sale Regele Mihai I al României. Nu vom uita că a  petrecut câteva ore cu noi în anul 2006, care au fost cele mai înălțătoare  trăite vreodată. Ne-a  transmis demnitate, modestie, căldură, răbdare, respect, iubire. Am pierdut o parte a istoriei noastre.
            Condoleanțe Casei Regale!
            Dumnezeu Să Îl odihnească în pace pe Majestatea Sa!

(1259)
(0)

 

ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I        
                
TABEL CU REZULTATELE ELEVILOR LA OLIMPIADA DE EDUCATIE TEHNOLOGICA
    FAZA PE SECTOR - proba scrisă,      17/02/2018 
 
    CLASA a V-a    
                
Nr.crt.    Numele  şi  prenumele    Şcoala de provenienţă    Punctaj obtinut    
1    ALEXE DENISA GEORGIANA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.307    ABSENTA    
2    BÂRZU ANASTASIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.307    ABSENTA    
3    CAMBOLANT SELAMI EDIP    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    8,90    
4    CARAȘOL MARIA-VICTORIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.66    7.00    
5    CHIRITOIU ALEXIA-ANDREEA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    7.00    
6    CIORANEANU ANA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.56    8,60    
7    DONOSE ILINCA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.56    6,60    
8    DUMITRU DARIA PATRICIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.62    6.00    
9    FĂTU ANTONIA MARIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.62    7.00    
10    MALIȘ TEDORA    COLEGIUL NAȚIONAL VICTOR BABEȘ    ABSENTA    
11    MATEESCU NICOLAE    ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I    7,90    
12    MATEI ALEXANDRA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I    7,90    
13    MAZILU BIANCA-NICOLE    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    7,30    
14    NAN VICTOR    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    6,70    
15    SOCATE RALUCA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ EMIL RACOVIȚĂ    7,60    
16    VOICU BIANCA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ EMIL RACOVIȚĂ    6,75    
                
    CLASA a VI-a    
                
Nr.crt.    Numele  şi  prenumele    Şcoala de provenienţă    Punctaj obtinut    
1    ARABELEA ALESSIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I    7,20    
2    BEJENARIU DENISA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    3,90    
3    BERCARU DIANA-ELENA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.66    6,20    
4    CALDARE MAIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRE GHELMEZ    3,30    
5    CAZAN-COMȘA MIHAI    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.307    3,80    
6    DINCĂ ALEXANDRU LUCA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    8,30    
7    IONESCI LUCA-RAREȘ    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    5.00    
8    IONIȚĂ CLAUDIU    ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRE GHELMEZ    8,10    
9    KELMER DAVID    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.56    8,20    
10    MAIER LORENA-CRISTINA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.66    3,70    
11    MARIN MĂDĂLINA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ MARIA ROSETTI    ABSENTA    
12    MARINESCU RALUCA MARIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    4,60    
13    MIHALE MARA IANULA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ MARIA ROSETTI    4,60    
14    MIRCEA DANIEL    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.31    8,80    
15    NASTASE MATEI GABRIEL    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.56    3,40    
16    OLTEANU DIANA MARIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.307    7,80    
17    PARASCHIVEI ȘTEFANIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I    3.00    
18    ȘERBAN MARIA    COLEGIUL NAȚIONAL VICTOR BABEȘ    ABSENTA    
                
    CLASA a VII-a    
                   
Nr.crt.    Numele  şi  prenumele    Şcoala de provenienţă    Punctaj obținut    
1    ARDELEANU ROXANA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I    4,60    
2    BALAN ALIN CRISTIAN    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    8.00    
3    BARBU MATEI    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    7.00    
4    EFTIMIE LUCA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ MARIA ROSETTI    4,70    
5    ION ELENA TEODORA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.56    4,80    
6    ISTRATE IRINA-MARIA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    4,70    
7    MEREUȚĂ MATEI    ȘCOALA GIMNAZIALĂ MARIA ROSETTI    5,10    
8    PĂCURARU MIHAI    ȘCOALA GIMNAZIALĂ FERDINAND I    4,50    
9    PÎRLECI CRISTIAN    ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRE GHELMEZ    6,10    
10    RIZESCU STEFAN-IULIAN    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.56    7,30    
11    ROȘOIU ANCA-IOANA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    6,40    
12    ȘERBA IOANA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRE GHELMEZ    ABSENTA    
                
    CLASA a VIII-a    
                   
Nr.crt.    Numele  şi  prenumele    Şcoala de provenienţă    Punctaj obtinuţ    
1    ANGHEL VLAD ANDREI  VALENTIN    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.24    4,80    
2    BADEA ANDREI    ȘCOALA GIMNAZIALĂ MARIA ROSETTI    5,70    
3    DĂNCĂESCU MIHAI    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    8,80    
4    OPREA MARIA ELENA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHICA VOIEVOD    5,60    
5    RĂDULESCU MIRUNA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ MARIA ROSETTI    3,70    
6    VLAD-CRAIOVEANU-MOTOMANCEA MARA ATENA    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.49    8,30  

(1032)
(0)