Campania Eroii Internetului
Dragi Părinți,
 
Când copiii noștri sunt mici, facem tot posibilul să-i ajutăm să beneficieze de avantajele internetului, protejându-i în același timp de riscurile și dezavantajele lumii online. Pe măsură ce copiii se maturizează și ajung la vârsta adolescenței, rolul nostru se schimbă, pentru a-i ajuta să învețe să ia singuri cele mai sigure și avizate decizii atunci când navighează în propria lor lume digitală.
 
La Școala Gimnazială „Ferdinand I”, noi, profesorii, credem în parteneriatul cu părinții și pregătim elevii noștri pentru:
 • A gândi critic și evalua site-urile, e-mailurile și alt conținut online.
 • A se proteja de amenințările din mediul online, inclusiv intimidare, hărțuire și înșelătorii.
 • A acționa inteligent atunci când distribuie: ce, când, cum și cu cine.
 • A fi amabili și respectuoși față de alte persoane online, inclusiv a respecta viața privată.
 • A cere ajutor în situațiile complicate din partea unui părinte sau altui adult de încredere.
Anul acesta, vom include în activitățile noastre “Eroii Internetului”:
 •  un program complex, conceput pentru a-i învăța pe copii abilitățile de care au nevoie pentru a fi informați și în siguranță în mediul online.
 •  una dintre resurse, Interland, este un joc bazat pe un browser care face ca învățarea acestor abilități să fie interactivă și distractivă - la fel ca internetul.
 •  dezvoltat de Google în parteneriat cu educatori, cercetători și experți în domeniul siguranței online de la The Net Safety Collaborative și iKeepSafe.org, “Eroii Internetului” oferă experiențe de învățare distractive, adecvate vârstei, construite în jurul a cinci lecții fundamentale:
  • Distribuie cu prudență 
  • Nu te lăsa păcălit
  • Securizează-ți secretele 
  • E cool să fii amabil 
  • Dacă ai îndoieli, întreabă
Utilizarea inteligentă și sigură a tehnologiei le permite elevilor să își dezvolte învățarea pe cont propriu și ajută școala noastră să funcționeze mai bine.
Credem că programul “Eroii Internetului” va marca un pas important către obiectivul nostru, acela de a ne asigura că toți elevii Școlii Gimnaziale „Ferdinand I” învață, explorează și sunt în siguranță online, atât la școală cât și în afara ei.
 
Vom fi bucuroși să împărtășim mai multe informații despre acest nou program, inclusiv rezumate ale resurselor pe care copiii vor începe să le folosească la clasă, și vă invităm, de asemenea, să consultați resursele pentru familii disponibile pe g.co/EroiiInternetului.
 
Vă încurajăm să întrebați copiii despre activitățile la care participă și să continuați conversația acasă - și cine știe, este posibil să descoperiți chiar voi câteva trucuri legate de confidențialitatea și securitatea datelor pe care să le folosiți în mediul online!
 
Persoana de contact:
Prof înv. primar Liliana Maria Costinean - profesor ambasador al proiectului la nivel de școală și organizator ateliere “Eroii Internetului”.
Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

Pin It
Campania Eroii Internetului
Watch the video
Dragi Părinți,
 
Când copiii noștri sunt mici, facem tot posibilul să-i ajutăm să beneficieze de avantajele internetului, protejându-i în același timp de riscurile și dezavantajele lumii online. Pe măsură ce copiii se maturizează și ajung la vârsta adolescenței, rolul nostru se schimbă, pentru a-i ajuta să învețe să ia singuri cele mai sigure și avizate decizii atunci când navighează în propria lor lume digitală.
 
La Școala Gimnazială „Ferdinand I”, noi, profesorii, credem în parteneriatul cu părinții și pregătim elevii noștri pentru:
 • A gândi critic și evalua site-urile, e-mailurile și alt conținut online.
 • A se proteja de amenințările din mediul online, inclusiv intimidare, hărțuire și înșelătorii.
 • A acționa inteligent atunci când distribuie: ce, când, cum și cu cine.
 • A fi amabili și respectuoși față de alte persoane online, inclusiv a respecta viața privată.
 • A cere ajutor în situațiile complicate din partea unui părinte sau altui adult de încredere.
Anul acesta, vom include în activitățile noastre “Eroii Internetului”:
 •  un program complex, conceput pentru a-i învăța pe copii abilitățile de care au nevoie pentru a fi informați și în siguranță în mediul online.
 •  una dintre resurse, Interland, este un joc bazat pe un browser care face ca învățarea acestor abilități să fie interactivă și distractivă - la fel ca internetul.
 •  dezvoltat de Google în parteneriat cu educatori, cercetători și experți în domeniul siguranței online de la The Net Safety Collaborative și iKeepSafe.org, “Eroii Internetului” oferă experiențe de învățare distractive, adecvate vârstei, construite în jurul a cinci lecții fundamentale:
  • Distribuie cu prudență 
  • Nu te lăsa păcălit
  • Securizează-ți secretele 
  • E cool să fii amabil 
  • Dacă ai îndoieli, întreabă
Utilizarea inteligentă și sigură a tehnologiei le permite elevilor să își dezvolte învățarea pe cont propriu și ajută școala noastră să funcționeze mai bine.
Credem că programul “Eroii Internetului” va marca un pas important către obiectivul nostru, acela de a ne asigura că toți elevii Școlii Gimnaziale „Ferdinand I” învață, explorează și sunt în siguranță online, atât la școală cât și în afara ei.
 
Vom fi bucuroși să împărtășim mai multe informații despre acest nou program, inclusiv rezumate ale resurselor pe care copiii vor începe să le folosească la clasă, și vă invităm, de asemenea, să consultați resursele pentru familii disponibile pe g.co/EroiiInternetului.
 
Vă încurajăm să întrebați copiii despre activitățile la care participă și să continuați conversația acasă - și cine știe, este posibil să descoperiți chiar voi câteva trucuri legate de confidențialitatea și securitatea datelor pe care să le folosiți în mediul online!
 
Persoana de contact:
Prof înv. primar Liliana Maria Costinean - profesor ambasador al proiectului la nivel de școală și organizator ateliere “Eroii Internetului”.
Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

Pin It